Seminarium dotyczące diagnostyki i utrzymania obiektów mostowych odbyło się 21–22 listopada 2024 r. w Centrum Konferencyjnym na terenie Kampusu Politechniki Wrocławskiej.
W Polsce znajduje się ok. 42 tys. obiektów mostowych, z czego 34 tys. to mosty drogowe, a ok. 8 tys. – kolejowe. Szczególnie dramatyczna sytuacja panuje na polskich liniach kolejowych, gdzie ponad 60% obiektów jest w eksploatacji dłużej niż 100 lat, a zdarza się że i 178 lat, np. kamienny most przez Bóbr w Bolesławcu.
Eksploatowane obiekty mostowe stanowią znaczącą część majątku narodowego i decydują o sprawności oraz bezpieczeństwie systemu komunikacyjnego kraju. Utrzymanie ich w sprawności wymaga znaczących środków finansowych i zaangażowania dużej liczby wysoko wykwalifikowanych inżynierów w zakresie inżynierii mostowej.
Z wymienionych powodów 19. Seminarium Naukowo-Techniczne Wrocławskie Dni Mostowe (WDM) zostało poświęcone problematyce diagnostyki i utrzymania mostów. Seminarium poprzedziły warsztaty dotyczące antykorozji stali i betonu konstrukcji mostowych.
Organizatorami wydarzenia byli: Katedra Dróg, Mostów, Kolei i Lotnisk Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej, Dolnośląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej, Polish Group of the International Association for Bridges and Structural Engineering, Komisja Budownictwa i Mechaniki, Oddział PAN we Wrocławiu.
Seminarium zgromadziło 558 uczestników reprezentujących różne dziedziny inżynierii mostowej oraz ok. 80 studentów z wiodących polskich uczelni technicznych. Przygotowano 49 referatów, opublikowanych w obszernej, liczącej 634 strony publikacji seminaryjnej. Uczestnicy otrzymali również dwie książki: monografię habilitacyjną
dr. inż. Macieja Hildebranda pt. Projektowanie i eksploatacja systemów monitorowania obiektów mostowych oraz opracowanie O Fabryce Rudzkiego w Mińsku Mazowieckim i wytworzonych przez nią mostach autorstwa Marii Ekiel-Jeżowskiej, Jana Biliszczuka, Piotra Jeżewskiego i Józefa Sylwestrowicza.
Dwudniowe obrady seminarium zakończyła dyskusja generalna, na podstawie której sformułowano następujące wnioski:
1. Środowisko inżynierów mostowych (a w seminarium uczestniczyło ok. 20% inżynierów pracujących w tym obszarze) uważa, że dla sprawnej odbudowy infrastruktury komunikacyjnej w Dolinie Kłodzkiej i na Opolszczyźnie niezbędne jest pilne uproszczenie procedur prawnych (ocen środowiskowych, decyzji wodno-prawnych i innych) dotyczących prac projektowych i przetargowych.
2. Należy stworzyć wytyczne projektowania mostów usytuowanych na górskich rzekach, gdzie występują dynamiczne zdarzenia powodziowe.
3. Nadzór nad projektowaniem i budową mostów z betonu sprężonego musi być wzmocniony, gdyż konstrukcje te wymagają wysokiej kultury wykonawczej oraz ścisłego przestrzegania zasad konstrukcyjnych i technologicznych.
4. W utrzymaniu i diagnostyce obiektów mostowych coraz większą rolę odgrywają systemy monitoringu elektronicznego (SHM), intensywnie rozwijane w świecie i budowane przy wykorzystaniu najnowszych sensorów oraz sztucznej inteligencji (AI).
5. Należy dążyć do tego, by SHM był przetestowany już w czasie próbnych obciążeń obiektu, gdyż pozwala to na weryfikację poprawności pomiarów.
6. Uczestnicy wydarzenia przez aklamację podjęli decyzję o odtworzeniu figury św. Jana Nepomucena na moście w Lądku Zdroju, zniszczonej we wrześniu podczas powodzi, z dobrowolnych wpłat.
Organizatorzy dziękują prelegentom, uczestnikom oraz sponsorom, bez których seminarium nie mogłoby się odbyć w takiej formule i na tak wysokim poziomie merytorycznym oraz organizacyjnym.
20., jubileuszowa edycja wydarzenia odbędzie się 26–28 listopada 2025 r. pod roboczym hasłem Mosty z betonu sprężonego. Projektowanie, budowa, diagnostyka.
prof. dr hab. inż. Jan Biliszczuk
Politechnika Wrocławska
Fot. archiwum organizatora WDM
Czytaj także:
Facade Expo 2024 – innowacje w branży elewacji i fasad pod jednym dachem
Kongres Polska Moc Biznesu 2024