W dniach 3-5 października br. w Ciechocinku odbywała się kolejna Konferencja naukowo- techniczna organizowana przez OWEOB „Promocja”, wydawcę baz cenowych SEKOCENBUD.
Temat tegorocznej 24. konferencji – „Wycena inwestycji budowlanych w zamówieniach publicznych. Przesłanki waloryzacji ceny kontraktowej” nawiązuje wprost do obecnej sytuacji na rynku budowlanym, w szczególności w kontraktach drogowych.
Pierwsza sesja w całości poświęcona była zagadnieniom prawnym, które regulują dochodzenie roszczeń i waloryzację cen kontraktowych. Zostały one zaprezentowane przez grono prawników i dotyczyły m.in.: zabezpieczenia interesów stron w przypadku niespodziewanych zmian cen na rynku budowlanym, podstaw i szans dochodzenia roszczeń związanych ze zmianą kosztów realizacji inwestycji oraz stosowanych w praktyce klauzul waloryzacyjnych.
Mariola Gala-de Vacqueret
Bogdan Artymowicz, przedstawiciel Urzędu Zamówień Publicznych i dyrektor Departamentu Prawnego, przekazał zebranym wyczerpujące informacje na aktualny dzisiaj temat elektronizacji w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.
Z uwagi na tematykę 24. konferencji, uzasadniona była też obecność Tomasza Żuchowskiego, generalnego dyrektora GDDKiA. Deklaracje dyrektora związane z prowadzonymi przez GDDKiA (jako zamawiającego) inwestycjami drogowymi oraz nadzorem nad tymi kontraktami spotkały się z dużym aplauzem.
Druga i trzecia sesja poświęcone zostały zagadnieniom: ustalania wartości zamówień na roboty budowlane w zamówieniach publicznych (na podstawie kosztorysu inwestorskiego lub planowanych kosztów), ustalania budżetu inwestycji.
Ostatni referat tego bloku dotyczył studium przypadku waloryzacji kontraktu drogowo-mostowego.
Konferencję zakończono zagadnieniem BIM, o którym mówiono już wielokrotnie na konferencjach ciechocińskich. Niestety, w ocenie autora tego referatu wykorzystanie BIM w procesie inwestycyjnym nadal nie jest powszechne. Padła też zapowiedź kolejnych nowości BIM już pod koniec tego roku w wersji 13.2 SEKO PRIX.
Podsumowując 24. konferencję, dyskutowano o konieczności nowelizacji i dostosowania rozporządzenia z 2004 r., dotyczącego kosztorysu inwestorskiego, do dzisiejszych potrzeb i uwarunkowań prawnych. Podkreślano też trudności związane z przeszacowaniem wartości kosztorysowej inwestycji w zmiennych warunkach rynkowych. Skutkiem tego są coraz częściej pojawiające się problemy z wyborem wykonawcy, gdyż złożone w przetargu oferty znacznie przekraczają budżet zamawiającego. Ponadto zastanawiano się, jakich zmian można będzie się spodziewać w nowej ustawie Prawo zamówień publicznych.
Pełna relacja z konferencji na www.raportsekocenbud.pl.
Mariola Gala-de Vacqueret
prezes OWEOB Promocja