Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Konferencja "Rzetelni przedsiębiorcy na rynku wyrobów budowlanych"

09.04.2008

- Ustawa o wyrobach budowlanych powinna jeszcze skuteczniej chronić konsumentów. Sami przedsiębiorcy są zainteresowani zmianami regulacji tak, aby gwarantowały wszystkim uczestnikom rynku uczciwą konkurencję - powiedział podsekretarz stanu Olgierd Dziekoński podczas konferencji "Rzetelni przedsiębiorcy na rynku wyrobów budowlanych".

Konferencja zorganizowana wspólnie przez Ministra Infrastruktury i Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego 8 kwietnia br. w Krakowie, zainaugurowała cykl konsultacji projektu nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych.
Przedmiotem nowelizacji ustawy są przepisy regulujące zasady kontroli wyrobów budowlanych i działania organów nadzoru budowlanego w tym zakresie. Nowelizacja ma ułatwić nadzorowi budowlanemu kontrolowanie wyrobów, także dzięki wprowadzeniu możliwości prowadzenia „zakupu kontrolowanego” przez inspektorów. Kupione w ten sposób produkty niskiej jakości, niespełniające norm, mogłyby stanowić dowód w sprawie i umożliwić karanie nieuczciwych producentów.
Najważniejszą proponowaną zmianą jest poszerzenie uprawnień kontrolnych Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego. Intencją projektodawców jest przeniesienie kontroli rynku wyrobów budowlanych ze szczebla wojewódzkiego na powiatowy. Rozszerzenie zakresu działania powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego o kontrolę wyrobów budowlanych spowoduje konieczność zwiększenia zatrudnienia o ok. 30-40% oraz odpowiednie dostosowanie wynagrodzeń do zakresu prac. Skuteczność nadzoru będzie większa także dzięki utworzeniu „rezerwy” finansowej na wykonanie zastępcze (np. rozbiórki obiektów), zakupy kontrolowane i badania wyrobów. Projekt nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych powinien trafić do konsultacji społecznych w lipcu br., a do parlamentu jesienią tego roku.
Konferencja w Krakowie była pierwszą z cyklu, planowanych na najbliższe miesiące konferencji regionalnych, mających na celu ocenę rynku wyrobów budowlanych oraz szerokie konsultacje przedstawicieli uczestników rynku, stowarzyszeń związanych z branżą wyrobów budowlanych i innych zainteresowanych organizacji ze stroną rządową w sprawie proponowanych zmian do ustawy o wyrobach budowlanych.
Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego www.gunb.gov.pl znajduje się Krajowy Wykaz Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych, w którym odnotowywane są wyniki kontroli wyrobów budowlanych prowadzonych przez GUNB.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube