Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ustawa krajobrazowa a turbiny wiatrowe

24.09.2013

Prezydencki projekt tzw. ustawy krajobrazowej może wpłynąć na zahamowanie rozwoju energetyki wiatrowej.

Tak przynajmniej uważają przedstawiciele zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW). Ich zdaniem w części województw mogą pojawić się bardzo rygorystyczne urbanistyczne zasady ochrony krajobrazu.

Ustawa krajobrazowa (jej projekt jest teraz w Sejmie) dotyczy przede wszystkim stawiania reklam. Jednak w ustawie znalazło się pojęcie „dominanta krajobrazowa”;  pojęcie to będzie szczegółowo zdefiniowane dopiero w  rozporządzeniu, które powstanie do uchwały. Właśnie „dominanta krajobrazowa”  jako typ obiektu „o wiodącym oddziaływaniu wizualnym w krajobrazie” może mieć wpływ na decyzje budowy większych turbin wiatrowych w niektórych miejscach. Projekt zakłada, że o ich lokalizacji będą decydowały samorządy wojewódzkie na podstawie audytów krajobrazu.

Źródło: www.newseria.pl, wolterskluwer.pl

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube