Ujemna rentowność firm budowlanych z GPW po II kw. 2019

09.10.2019

Rosnące przychody nie przekładają się na rentowność firm budowlanych. Na notowanym od kilku lat ożywieniu w budownictwie zarabiają głównie deweloperzy oraz w mniejszym już stopniu producenci i dostawcy materiałów budowlanych oraz sprzętu budowlanego.

 

W II kw. 2019 r. zagregowana strata netto 21 grup budowlanych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wyniosła 243 mln zł, wobec 99 mln zł straty netto rok wcześniej. Natomiast zagregowana strata za minione cztery kwartały (III kw. 2018-II kw. 2019) sięgnęła 163 mln zł. W praktyce oznacza to, że wynik finansowy firm budowlanych utrzymuje się na minusie już od blisko dwóch lat.

 

Fot. pixabay / cegoh

 

W sektorze szeroko rozumianego budownictwa, firmy wykonawcze pozostają jedyną grupą, która regularnie już notuje ujemne wyniki finansowe. Rentowność firm budowlanych z pozostałych dwóch grup, tj. firm deweloperskich (24 przeanalizowane podmioty) oraz dostawców materiałów i sprzętu (26 podmiotów), utrzymuje się na stabilnym poziomie.

 

Czytaj też: Rekordowa wartość polskiego rynku budowlanego

 

Pogorszenie w II kw. 2019 r. wyniku finansowego branży jest przede wszystkim efektem słabych wyników zaprezentowanych przez grupy PBG oraz Elektrobudowa. Przyzwoity poziom zyskowności odnotowały natomiast Budimex, Dekpol i Erbud. Zyskowność pozostałych grup budowlanych wciąż oscyluje wokół zera.

 

Uzyskany w minionych czterech kwartałach wynik finansowy netto firm wykonawczych przekłada się na wskaźnik rentowności sprzedaży netto na poziomie  -0,7%. Rentowność firm budowlanych deweloperskich oraz dostawców materiałów i sprzętu dla budownictwa utrzymuje się na stabilnym poziomie – odpowiednio 18% i 4,5%.

 

 

Spośród firm deweloperskich notowanych na GPW, najwyższy poziom rentowności netto w okresie od III kw. 2018 do II kw. 2019 odnotowały MLP Group, Capital Park i Warimpex. Ujemną rentowność wykazały natomiast BBI Development, Polnord i Rank Progress.

 

Natomiast w przypadku producentów i dostawców materiałów budowlanych i sprzętu budowlanego, najwyższą rentowność odnotowały Ulma Construccion, Śnieżka, ZM Ropczyce i Ferro. Ujemną rentowność wykazały z kolei Ceramika Nowa Gala, Libet i Drozapol Profil.

 

Raport firmy badawczej Spectis „Rynek budowlany w Polsce – październik 2019”

 

Polecamy: Rynek dystrybucji materiałów budowlanych 2018

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.