Na temat przyszłości polskiego i globalnego rynku Smart Home rozmawiali uczestnicy II Forum Przemysłowego, które 8–10 grudnia 2016 r. odbyło się w Karpaczu.
Podczas wydarzenia obszerną prezentację poświęconą branży domów inteligentnych przedstawił Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający Somfy w Polsce.
Wartość globalnej branży domów inteligentnych systematycznie rośnie. Aktualnie światowy rynek Smart Home wyceniany jest na ponad 16 mld dolarów. Jednak w opinii ekspertów portalu ekonomicznego Statista, w 2021 r. jego wartość będzie prawie 5-krotnie wyższa. Jeszcze większą dynamikę wzrostów wykazuje rynek europejski, który w omawianym okresie ma wzrosnąć z nieco ponad 3 mld do prawie 26 mld dolarów.
Z czego będzie wynikał tak znaczący progres?
Pierwszą przyczyną jest rosnąca popularność urządzeń mobilnych, w tym w szczególności smartfonów. Według danych amerykańskiego portalu emarketer.com w 2016 r., na całym świecie zarejestrowano aż 2 mld użytkowników smartfonów, a to właśnie smartfon staje się najpopularniejszą formą zarządzania domem inteligentnym. Urządzenie, które zawsze mamy przy sobie, pozwala z dowolnego miejsca na świecie sterować naszymi oknami, drzwiami, roletami czy temperaturą w mieszkaniu. Wraz z rosnącą liczbą użytkowników smartfonów, producenci inteligentnych rozwiązań systematycznie zwiększają zasięg swojego działania i liczbę potencjalnych klientów.
Drugi czynnik napędzający rynek to zachodząca na nim zmiana pokoleniowa. Największe zainteresowanie nowoczesnymi technologiami wykazują dziś młodzi ludzie z tzw. pokolenia Z. To osoby urodzone w latach 1995–2010, którym nowoczesne technologie towarzyszyły niemal przez całe życie.
Trzeci czynnik, który w dłuższej perspektywie może okazać się kluczowy dla rozwoju branży rozwiązań inteligentnych, to rosnące wymagania względem redukcji emisji CO2 i zużycia energii. Według BSRIA, organizacji zajmującej się doradztwem i badaniami dla branży konstrukcyjnej oraz budowlanej, 40% całkowitej energii w Europie zużywane jest obecnie przez budynki. Sposobem na poprawę statystyk jest popularyzacja rozwiązań typu smart, które pozwalają szybko i skutecznie zmniejszyć zużycie energii.
Jak inteligentne systemy w praktyce redukują zużycie energii i wpływają na komfort?
Latem, przy wysokim nasłonecznieniu, inteligentny system automatycznie zwinie rolety w naszym mieszkaniu i pozwala szybko zmniejszyć temperaturę. Zimą automatyka działa analogicznie. Roleta zwija się po zmierzchu i zatrzymuje ciepło uciekające z mieszkania. Aby wszystko działało zgodnie z planem, wystarczy skonfigurować napęd rolet z czujnikami temperatury i nasłonecznienia, a następnie zainstalować w swoim domu np. system sterowania TaHoma Premium.
Dzięki nowemu rozwiązaniu Somfy, za pomocą jednego kliknięcia w smartfonie można obniżyć ogrzewanie pod nieobecność mieszkańców (poziom Eco) i podwyższyć temperaturę (poziom komfort) tuż przed powrotem do domu.
Nie tylko oszczędności. Dlaczego warto inwestować w nowoczesne technologie w naszych domach?
– Oświetlenie, brama wjazdowa i garażowa, markizy, pergole, ogrzewanie – trudno znaleźć dziś elementy wyposażenia naszego domu, których nie można zautomatyzować. Gdy połączymy je z inteligentnym systemem sterowania, szybko okaże się, że o większości rutynowych czynności będziemy mogli po prostu zapomnieć – mówi Radosław Borkowski.
Dyrektor zarządzający Somfy w Polsce wskazuje ponadto, że system zarządzania domem inteligentnym to nie tylko oszczędność czasu i energii, ale także gwarancja bezpieczeństwa. Np. dzięki wyposażeniu w funkcję alarmową TaHoma Premium kompleksowo zabezpiecza mieszkanie przed nieproszonymi gośćmi. Wystarczy zintegrować ją z czujnikami ruchu i otwarcia, a w razie zagrożenia automatycznie włączy się dźwięk syreny. Urządzenie wyśle również na smartfona informację o potencjalnym włamaniu. Centrala współpracuje też z kamerami, dzięki którym w czasie rzeczywistym można obserwować, co aktualnie dzieje się na posesji.
TaHoma Premium pozwala zaprogramować wszystkie pomieszczenia w domu, piętro po piętrze. System został wyposażony w intuicyjny interfejs. Ponadto, dzięki zastosowaniu standardu io-homecontrol (innowacyjnego protokołu radiowego) użytkownik za każdym razem otrzymuje potwierdzenie wykonania zadania na swojego smartfona.