Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ochrona przeciwzalewowa budynku

Artykuł sponsorowany

01.08.2018

Według normy PN-EN 12056-4, pomimo właściwego przeprowadzenia doboru urządzenia przeciwzalewowego zgodnie z obowiązującymi zasadami techniki oraz przy dołożeniu wszelkiej staranności podczas eksploatacji, w systemach i instalacjach kanalizacyjnych może wystąpić przepływ zwrotny.

Krótkotrwałe, intensywne opady deszczu coraz częściej powodują przeciążenie systemów kanalizacyjnych, a w konsekwencji - zalanie nieruchomości i dotkliwe straty. Najwłaściwszą ochroną posesji jest wyposażenie jej w niezawodne urządzenia przeciwzalewowe, np. firmy KESSEL, dostosowane do potrzeb użytkownika, charakteru nieruchomości i wymagań budowlanych. Możliwe są następujące rozwiązania:

 

Zawory przeciwzalewowe

Jeśli przybory sanitarne i odwadniające są zlokalizowane poniżej poziomu zalewania, ale ścieki odpływają do kanału ze swobodnym spadkiem, można zastosować odpowiednie zawory przeciwzalewowe. Wymagania normy PN-EN 12056-4 są tutaj następujące:

  • pomieszczenia muszą pełnić podrzędną funkcję; w przypadku przepływu zwrotnego nie może dojść do uszkodzenia wartości materialnych, ani do wystąpienia zagrożenia dla mieszkańców;
  • liczba użytkowników musi być niewielka;
  • musi być dostępna toaleta powyżej poziomu zalewania.

W zależności od sytuacji budowlanej można w tym wypadku zastosować automatyczne zawory przeciwzalewowe typu 3 wg normy PN-EN 13564 do ścieków zawierających fekalia - KESSEL Staufix FKA lub w wersji z pompą - KESSEL Pumpfix F.

 

Fot. 1. Zawór przeciwzalewowy typu 3 do zabudowy w posadzce KESSEL Staufix FKA

 

Staufix FKA ma 2 stale otwarte klapy zwrotne (gwarancja swobodnego odpływu ścieków), które zamykają się i blokują automatycznie w momencie wystąpienia cofki. Wówczas następuje również uruchomienie alarmu w szafce sterowniczej. Po ustąpieniu cofki, następuje automatyczne podniesienie się klapy, a system kanalizacyjny wraca do normalnego trybu pracy.

Podobnym urządzeniem jest Pumpfix F, a jego dodatkową zaletą jest możliwość korzystania z przyborów sanitarnych, także podczas występowania cofki. Jest to szczególnie użyteczne w budynkach, w których nie ma możliwości poinformowania wszystkich użytkowników o wystąpieniu przepływu zwrotnego i konieczności zaprzestania używania przyborów sanitarnych. Dostępne są także zawory do wody brudnej KESSEL Staufix SWA.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube