InterContinental Madrid obniżył zużycie energii o 445 000 kWh rocznie. Gdyby ¼ wszystkich hoteli na świecie udało się osiągnąć podobne oszczędności, globalna emisja CO2 zostałaby zmniejszona o 12 mln ton rocznie – to tak jakby zamknąć trzy elektrownie węglowe.
Dzięki nowemu systemowi hotel stał się energooszczędny
Sieć IHG (InterContinental Hotels Group) obejmuje 5500 hoteli piętnastu marek w blisko 100 krajach na całym świecie. Zgodnie ze strategią grupy, każdy z nich wpisuje się w politykę ekorozwoju. Dzięki systemowi IHG Green Engage w latach 2013–2017 firma zmniejszyła emisję CO2 każdego ze swoich pokojów średnio o 15%. Za największe zużycie energii elektrycznej odpowiadają systemy HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja), które stanowią od 60 do 80% ogółu energii zużywanej przez hotel.
Badanie energetyczne przeprowadzone przez Exel Industrial, oficjalnego partnera ABB, wykazało, że zużycie energii hotelu było wysokie, szczególnie jeśli chodzi o 8 zespołów pomp obsługujących systemy HVAC, które dostarczały ciepłą wodę do pokoi, kuchni oraz innych części obiektu. Po analizie instalacje te zostały wyposażone w 13 napędów o zmiennej prędkości (VSD) ABB ACH550 i 16 silników niskiego napięcia w klasie sprawności IE3. Nowe urządzenia zostały następnie zintegrowane z systemami zarządzania obiektem. Zwiększyło to stabilność instalacji, a przede wszystkim efektywność energetyczną, ponieważ prędkość obrotowa silnika dostosowywana jest do zapotrzebowania w danym momencie.
Zastosowane rozwiązanie pozwoliło zredukować zużycie energii nawet do 40%. Dzięki niemu hotel spełnia, a nawet wykracza poza wyznaczone cele systemu IHG Green Engage. 475 000 kWh, które obiekt oszczędza w ciągu 12 miesięcy, przekłada się na niższy aż o 37 000 USD rachunek za prąd. Oznacza to również zwrot z inwestycji w niecałe dwa lata. Zmniejszyła się także emisja CO2 hotelu o 253 t rocznie.
Badania opublikowane przez International Tourism Partnership (ITP) pokazują, że branża hotelarska odpowiedzialna jest obecnie za jeden procent wszystkich globalnych emisji. Liczba ta wzrośnie wraz z rozwojem turystyki. Szacuje się, że liczba pokoi hotelowych zwiększy się do 2050 r. z 17,5 miliona do ponad 25 milionów. Tylko w Polsce do końca 2019 r. liczba pokoi hotelowych ma wzrosnąć o 30% względem bazy dostępnej na koniec 2016 r.
Zdjęcia: ABB
Przeczytaj też: Dlaczego Polskie gminy powinny stawiać na efektywność energetyczną?