Dachy trapezowe

26.07.2018

Na przestrzeni wieków, epok i stylów architektonicznych królowały bryły i figury geometryczne: prostopadłościany, walce, stożki czy ostrosłupy. Do dzisiaj zauważymy różnorodne wykorzystywanie ich w trendach oraz nieodłącznych danej zabudowie stylach. Jednak pewne uniwersalne figury płaskie, takie jak trapez, przeszły również do kanonów stylistyki pokryć dachowych.

Charakterystyczne przetłoczenie o trapezowym kształcie cechuje się zwiększoną twardością i dodatkowo usztywnia blachę. Blachy w tym kształcie lepiej znoszą skrajnie temperatury i są mniej podatne na niekorzystne warunki atmosferyczne, choćby intensywne opady gradu czy uszkodzenia mechaniczne. W szybki sposób odprowadzają nadmiar zgromadzonej wody i eliminują jej zaleganie na dachu. Wpływa to korzystnie na stałość obciążeń samej konstrukcji dachowej. Ta cecha ma szczególną wartość w odniesieniu do wielkoformatowych powierzchni dachów hal lub elewacji o dużych rozpiętościach. Tak skonstruowane materiały świetnie sprawdzają się na dachach budynków przemysłowych i publicznych, choć coraz częściej bywają wybierane przez klientów w budownictwie jednorodzinnym o nowoczesnej, minimalistycznej architekturze i proekologicznym stylu.

 

 

Wielu inwestorów decydując się na zastosowanie odpowiedniego pokrycia dachowego, nie uniknie myśli o kompozycji. Często tworzony dach musi wpisać się w formę sąsiednich budynków, jako uzupełnienie istniejącej już zabudowy. Wówczas nowe pokrycie nie tylko powinno się dostosować do funkcji obiektu, spełniając oczekiwania mieszkańców, ale być dobrane je tak, by nie dominowało nad sąsiednimi budynkami w obrębie jednego gospodarstwa domowego i różnej formy ich użyteczności. Trapezowe kształty sprzyjają tworzeniu nienachalnej, powściągliwej aranżacji eksponowanych i czystych powierzchni pokryć dachowych.

 

 

Źródło: Blachotrapez

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in