Cisza w cenie. Izolacja akustyczna w apartamentowcach

20.05.2019

Czy ściany w budynkach wielorodzinnych mogą mieć dobrą izolację akustyczną? Z jakich materiałów budować, żeby odizolować mieszkanie od hałasu?

 

Dobra izolacja akustyczna to ważny czynnik przy zakupie mieszkania

 

Planując zakup mieszkania głównym czynnikiem na jaki zwracają uwagę potencjalni klienci jest lokalizacja nieruchomości, jej wygląd oraz możliwości aranżacyjne. Nabywcy mieszkań często jednak zapominają o jednej, niebywale ważnej kwestii – ciszy.

 

Mieszkania z rynku wtórnego bardzo często są mało atrakcyjne wizualnie, sposób w jaki są w nich rozmieszczone pomieszczenia nie zawsze umożliwia uzyskanie oczekiwanego przez ich właścicieli efektu. Dodatkowo zastosowane w nich rozwiązania dobrane na podstawie obowiązujących dawno temu norm i wytycznych, nie gwarantują izolacji akustycznej na zadowalającym poziomie.

 

Czytaj też: Energooszczędne ściany z silikatów

 

W budowie nowoczesnych apartamentów deweloperzy i inwestorzy bardzo dużą uwagę przykładają nie tylko do aspektu stricte wizualnego oraz funkcjonalnego, ale także do zastosowania odpowiednich materiałów budowlanych zapewniających najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz zabezpieczających przed dźwiękami pochodzącymi z zewnątrz, sąsiednich mieszkań, z klatki schodowej czy też windy. A przekładając to na parametry techniczne, im większa jest gęstość użytych do budowy materiałów, tym lepsza jest ochrona przed wszelkimi hałasami. Do najlepszych tego typu produktów zaliczane są silikaty będące jedną z grup produktowych wchodzących w skład Systemu Budowy H+H. Są to idealne produkty przeznaczone do wznoszenia wszelkiego rodzaju ścian, które mają podwyższone parametry akustyczne oraz mają wiele innych zalet.

 

Fot. H+H

 

Silikat – materiał który zapewnia izolację akustyczną w budynkach wielorodzinnych

 

Najnowsze regulacje związane z ochroną akustyczną mają stosunkowo krótki rodowód. W 2010 r. rozpoczęto prace nad aktualizacją całej serii norm PN-B 02151 pod wspólnym tytułem „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach”, a izolacyjności akustycznej ścian bezpośrednio dotyczy część znowelizowana w 2015 r.

 

Określono tam metodologię ustalania wymagań co do izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych i wewnętrznych, uwzględniającą zarówno poziom dźwięku w pomieszczeniu chronionym jak i poziom hałasu zewnętrznego. Wymogi dla wewnętrznych ścian działowych podane są za pomocą współczynnika R’A,1 oraz RA,1,R i są zróżnicowane ze względu na rodzaj pomieszczeń. Parametr ten dla ścian między pomieszczeniami tego samego mieszkania nie jest zbyt wygórowany (35 dB lub 38 dB), rośnie jednak w przypadku ścian oddzielających mieszkania między sobą i od klatki schodowej czy garażu, a także przegród między budynkami w zabudowie bliźniaczej i szeregowej (50-58 dB). Wszystkie te wymogi są z zapasem spełniane przez Silikaty oferowane przez H+H.

 

Silikaty produkowane są z piasku, wapna i wody, co sprawia, że należą do najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych. Ponadto charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością, co przekłada się na wysoki poziom bezpieczeństwa konstrukcyjnego nawet przy wznoszeniu budowli kilkunastopiętrowych. Wysoka wytrzymałość elementów silikatowych sprawia, że ściany nie wymagają projektowania dodatkowych wzmocnień konstrukcyjnych.

 

Szybkość budowy idzie w parze z ekonomią i dobrą izolacyjnością akustyczną

 

Termin realizacji jest bardzo ważnym czynnikiem dla inwestorów budujących osiedla. Dokładność wymiarowa bloczków silikatowych pozwala na szybkie wznoszenie budowli przy oszczędnościach nakładów inwestycyjnych, ponadto ich duża izolacyjność akustyczna wpływa na brak konieczności użycia dodatkowych materiałów wyciszających – bloczek H+H Silikat A18 o szerokości 18 cm charakteryzuje się izolacyjnością akustyczną na poziomie RA,1 = 56 dB , która jest odpowiednia dla ścian oddzielających mieszkania. H+H Silikaty posiadają wysoką akumulacyjność termiczną, co umożliwia zniwelowanie skutków szybkich zmian temperatur. Natomiast podczas ewentualnych przerw w ogrzewaniu silikaty dłużej utrzymają ciepło wewnątrz mieszkania.

 

Fot. H+H

Cisza to potrzeba, o której marzy każda osoba po trudnym dniu w pracy. Z tego względu zamieszkanie w apartamencie, który ma dobrą izolację akustyczną oddzielającą zarówno od odgłosów dochodzących z zewnątrz jak i wewnątrz budynku jest nieoceniona.

 

H+H

 

Zobacz także: Przerwy dylatacyjne w ścianach z silikatów i betonu komórkowego

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in