S3 omija Legnicę i dociera do Lubina

03.07.2018

Nowy, niemal 24-kilometrowy fragment trasy S3 od dziś połączy okolice dolnośląskiego Lubina z autostradą A4. Kolejne odcinki trasy w stronę Zielonej Góry są w trakcie budowy i do końca roku planowane jest udostępnienie ich ciągów głównych kierowcom.

W Polsce docelowo S3 będzie miała długość ponad 520 km, poprowadzi południkowo od zespołu portów morskich Szczecin–Świnoujście na północy, następnie wzdłuż zachodniej granicy kraju, poprzez okolice Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Lubina, Legnicy, Jawora, Bolkowa oraz Kamiennej Góry, do południowej granicy Polski. Trasa jest częścią korytarza paneuropejskiego łączącego Szwecję z Grecją. O jej kontynuacji za naszą południową granicą w ramach trasy D11 mówi także podpisane memorandum między stronami rządów Rzeczpospolitej Polski i Republiki Czeskiej.

 

 

Kierowcy otrzymali do dyspozycji drogę o wysokim standardzie, z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz pasem awaryjnym. Obecne otwarcie oznacza także udostępnienie czterech ważnych węzłów drogowych o komfortowym połączeniu z istotnymi drogami regionu, w następujących relacjach:

– węzeł Legnica Południe – połączenie drogi ekspresowej S3 z autostradą A4, umożliwiające relacje w kierunku Wrocławia oraz Jędrzychowic i Zgorzelca;

– węzeł Legnica Zachód – połączenie drogi ekspresowej S3 z drogą krajową nr 94 w kierunku Legnicy i Zgorzelca;

– węzeł Legnica Północ – połączenie drogi ekspresowej S3 z drogą wojewódzką 323 w kierunku Legnicy i Kochlic;

– węzeł Lubin Południe – połączenie drogi ekspresowej S3 z obecną drogą krajową nr 3. Ruch z S3 zostanie skierowany na obecną DK3 w kierunku Lubina i dalej do Zielonej Góry.

W ramach zrealizowanych, dwóch zadań przez firmy Budimex i Mota-Engil powstały 42 obiekty mostowe, 208 przepustów, w tym 60 ekologicznych. Przy węźle Lubin Zachód powstaje Obwód Utrzymania Drogi, który wykonuje niezależny wykonawca. Termin zakończenia prac na obiekcie to IV kwartał 2019 r.

Przypomnijmy, że od 7 maja br. kierowcy korzystają z obu jezdni S3 na odcinku 6,5 km od węzła Legnica Południe (skrzyżowania z A4) do węzła Legnica Zachód (przy ul. Chojnowskiej). Natomiast na odcinku S3 o długości ok. 15 km od węzła Legnica Zachód do wysokości miejscowości Chróstnik ruch odbywał się do tej pory jedną jezdnią w obu kierunkach.

 

Źródło: GDDKiA

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.