Rynek nieruchomości w Łódzi

04.04.2019

Miniony rok zakończył się dla inwestycji w Łodzi bardzo optymistycznie, o czym świadczą bardzo dobre rezultaty zanotowane zna rynku mieszkaniowym i biurowym. Liczba sprzedanych mieszkań względem 2015 r. podwoiła się, a zasoby powierzchni biurowej przekroczą 500 000 m².

 

Monopolis w Łodzi

 

Mieszkania w natarciu

Sektor mieszkaniowy w Łodzi, po latach stagnacji, przeżywa boom, gdyż liczba sprzedanych w 2018 r. mieszkań wyniosła 4200 i była o 30% większa niż w 2017 r. W ubiegłym roku na rynek trafiło też 4600 mieszkań, czyli o 15% więcej niż w 2017 r. i 2,5 razy więcej niż 2015 r., kiedy powstało ich tylko 1800.

Przestrzeń do dalszego rozwoju mieszkaniówki w Łodzi jest również bardzo obiecująca. W minionym roku na 1000 mieszkańców przypadało niespełna 6 lokali sprzedanych na rynku pierwotnym – dla porównania we Wrocławiu czy Trójmieście było to 17 mieszkań. Ceny na pierwotnym rynku mieszkaniowym w tym mieście również rosną wolniej niż w innych polskich aglomeracjach.

– Na koniec 2018 roku średnia cena lokali oferowanych przez deweloperów w Łodzi była o zaledwie 8% wyższa niż przed rokiem, a od końca 2016 roku wzrosła zaledwie o 17%, co stanowiło jeden z najniższych wyników odnotowanych w głównych miastach w Polsce – mówi Katarzyna Kuniewicz, dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego, JLL.

 

Rozwój hubów biurowych

Sytuacja na rynku nieruchomości biurowych jest również dobra. Całkowita bowiem podaż w tym segmencie to blisko 470 000 m², natomiast w budowie jest kolejne 100 000 m². W tym roku zasoby powierzchni biurowej w Łodzi przekroczą 500 000 m². Centra usług zatrudniają średnio 270 pracowników, co przekłada się na wysokie zapotrzebowanie na nową powierzchnię biurową i tym samym wysoki udział sektora w popycie.

Rozwój odbywa się w docenianych lokalizacjach – głównie w dwóch głównych hubach biurowych: przy Centralnej Osi Łodzi, w szczególności w okolicach tzw. skrzyżowania marszałków; wzdłuż al. Piłsudskiego. Nowym, tworzącym się zagłębiem biurowym jest Nowe Centrum Łodzi w rejonie dworca Łódź Fabryczna.

 

Przeczytaj też: Sektor nieruchomości ulega stabilizacji

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.