Prefabrykaty – przyszłość budownictwa

14.04.2014

Ergon Poland jako producent konstrukcji prefabrykowanych z wieloletnim doświadczeniem zajmuje się projektowaniem, produkcją elementów z betonu sprężonego i zbrojonego, ich transportem oraz montażem na budowach. Wymienione etapy składają się na złożony proces, jakim jest PREFABRYKACJA.

Budownictwo prefabrykowane w Polsce sięga początku lat 60., obecnie obserwujemy renesans wielkiej płyty, ale jako „wielkiej płyty nowej generacji”. Budynki mieszkalne, które powstały w technologii prefabrykowanej, są nadal obecne w architekturze największych polskich miast, takich jak: Warszawa, Poznań, Bydgoszcz czy Gdańsk, mimo że czas ich użytkowalności miał nie przekraczać 50 lat. Dzisiejsze technologie, wiedza naszych inżynierów oraz skrupulatne przestrzeganie norm pozwalają na wyeliminowanie wszystkich niedoskonałości z przeszłości, takich jak zła jakość wykonania elementu, słaba izolacyjność termiczna czy zła akustyka.
Zastosowanie prefabrykacji jest wszechobecne również w budownictwie ogólnym oraz infrastrukturalnym. Największe korzyści można zaobserwować podczas wznoszenia budynków wysokich oraz hal o różnorodnym przeznaczeniu. Porównując pracę jednej ekipy montażowej wykonującej obiekt w technologii prefabrykowanej oraz tradycyjnej (monolitycznej), obserwujemy najwięcej zalet prefabrykacji, związanych głównie z czasem realizacji inwestycji.

 


Fot. 1 Business Garden w Poznaniu – kompleks budynków biurowo-usługowych


W ciągu 4–5 miesięcy można wybudować halę o powierzchni 21 tys. m2, co w przypadku budowy monolitycznej nie jest możliwe. Poniżej przedstawiamy kilka porównań obrazujących oszczędność czasową wynikającą z zastosowania na budowie konstrukcji prefabrykowanej zamiast monolitycznej:
 

  • strop prefabrykowany o powierzchni 2400 m2 montowany w 5 dni roboczych to dwa razy szybciej niż ułożenie samego deskowania pod strop monolityczny;
  • średnie tempo montażu ścian prefabrykowanych wynosi ok. 180 m2 dziennie, w przypadku wykonania ich jako monolityczne zadanie to zajmuje  minimum 4 dni (otwarcie deskowania, zbrojenie, zamknięcie deskowania, betonowanie, wiązanie, rozdeskowanie);
  • 12 sztuk słupów prefabrykowanych montowanych w ciągu jednego dnia, monolitycznych 8 sztuk powstaje w ciągu 2 dni;
  • montaż belek prefabrykowanych w liczbie 20 sztuk dziennie – praca przy monolitycznych trwa łącznie ok. 35 dni.

Powyższe porównanie jest sporządzone przy założeniu pracy jednej ekipy montażowej.

 


Fot. 2 Kellog’s w Kutnie – zakład produkcyjny

 

Wszystkie prefabrykowane elementy konstrukcyjne produkowane są w zakładzie, przez co inwestycja może być realizowana przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne (głównie zimowe). Dodatkowo dzięki prefabrykatom pozbywamy się problemu deskowań na budowie, problematycznych podparć i pielęgnacji betonu, a jednocześnie uzyskujemy lepszą jakość elementów o mniejszych gabarytach niż w przypadku konstrukcji monolitycznych. Elementy z betonu sprężonego dają możliwość uzyskania dużych rozpiętości ze znacznie mniejszą liczbą słupów niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Niewątpliwie ważną kwestią są niższe koszty eksploatacji oraz wysoka odporność ogniowa wszystkich elementów, co jest bardzo ważne ze względu na późniejsze użytkowanie budynku.

 

ERGON POLAND Sp. z o.o.
ul. Grójecka 19, Badowo Mściska
96-320 Mszczonów
tel.: 46 858 18 26
e-mail: sprzedaż@ergon.pl
www.ergon.pl
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in