Powstaną obwodnice Osieka i Chmielnika

03.06.2020

Obwodnice Osieka i Chmielnika zyskały programy inwestycyjne. Powstaną w ramach Programu budowy 100 obwodnic.

 

 

Obwodnice Osieka w ciągu drogi krajowej nr 79 oraz Chmielnika w ciągu dróg krajowych nr 73 i 78 mają zatwierdzone programy inwestycyjne. To kolejne zadania skierowane do realizacji w ramach Programu budowy 100 obwodnic w województwie świętokrzyskim. Dla obu tras nie były prowadzone prace przygotowawcze. Przetargi na wybór wykonawców obwodnic przewidziano na koniec 2023 r.

Obwodnica Chmielnika

Obwodnica Chmielnika będzie jednojezdniową drogą klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości blisko 5,8 km. Będzie przebiegała po zachodniej stronie miasta w ciągu dróg krajowych nr 73 i 78. Jej początek ma się znajdować na włączeniu do nowego ronda, gdzie rozpoczyna się wschodnia obwodnica Chmielnika w ciągu drogi wojewódzkiej nr 765.

Celem inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta oraz poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Obwodnica ułatwi także podróże pomiędzy Tarnowem a Kielcami. Droga krajowa nr 78 to ważne połączenie z aglomeracją śląską, natomiast droga krajowa nr 73 to trasa regionalna pomiędzy Kielcami a autostradą A4 i województwem podkarpackim.

Obwodnica Osieka

Obwodnica Osieka powstanie po stronie południowej miasta. Będzie to jednojezdniowa droga klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości blisko 3,2 km.

Celem inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta, który koncentruje się w ciągu drogi krajowej nr 79. Osiek był przez lata tzw. wąskim gardłem na tej trasie – ostre zakręty uniemożliwiały sprawny i bezpieczny ruch drogowy. Nowa droga ułatwi komunikację pomiędzy Sandomierzem a Krakowem.

 

W ramach Programu budowy 100 obwodnic w samym województwie świętokrzyskim zatwierdzono do tej pory budowę 4 obwodnic: Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42, Chmielnika w ciągu dróg krajowych 73 i 78, Osieka w ciągu drogi krajowej 79 oraz Starachowic w ciągu drogi krajowej nr 42.

Cały program natomiast zakłada budowę do 2030 r. 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości blisko 820 km. Powstaną drogi o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś, wraz z urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Koszt realizacji 100 obwodnic to prawie 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Źródło: MI
 

Czytaj także:

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.