Pieniądze na drogi lokalne

14.06.2018

Rząd wesprze 433 samorządowe inwestycje w drogi lokalne. Wojewodowie zdecydowali, jak podzielić dodatkowe 500 mln zł, które rząd przeznaczył na ten cel w marcu.

Dodatkowe pieniądze trafią do 421 samorządów na 433 inwestycje. Inwestycje obejmą około 561 km dróg gminnych i powiatowych. Część przedsięwzięć to budowa nowych dróg, a część – modernizacja i remonty. Oprócz dróg powstanie też 26 mostów, 230 km chodników lub ścieżek pieszo-rowerowych i 300 bezpiecznych przejść dla pieszych. Średnia wartość dotacji na jedną inwestycję to 1,15 mln zł. Kwoty dotacji wahają się od 64 tys. do 5 mln zł.

 

Fot. © fotofuerst – Fotolia.com

 

Inwestycji może być więcej. Gdyby pojawiły się oszczędności, będzie można je przeznaczyć na projekty rezerwowe, których jest 196.

500 mln zł to dodatkowe pieniądze z dotacji celowej z budżetu państwa, które rząd zdecydował się przeznaczyć na inwestycje w drogi lokalne. Samorządy gminne i powiatowe mogą z nich współfinansować inwestycje w drogi lokalne w 2018 r. Formalna nazwa programu, w ramach którego udzielane są dotacje, to „Rządowy Program na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej” (program wsparcia dróg lokalnych).

Razem z 800 mln zł z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016–2019” rząd przeznaczy w 2018 r. 1,3 mld zł na inwestycje w drogi lokalne.

Program powstał w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Jest konsekwencją przyjęcia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która podkreśla konieczność równomiernego rozwoju Polski. Dotacja z rezerwy celowej budżetu państwa w pojedynczej inwestycji może wynieść 60–80% kosztów, w zależności od wskaźników dochodów podatkowych na jednego mieszkańca gminy lub powiatu.

Do 15 kwietnia wojewodowie przyjmowali wnioski o dofinansowanie. W połowie maja przekazali wstępne listy do zaopiniowania Ministrowi Inwestycji i Rozwoju. Biorąc pod uwagę te opinie, wojewodowie przygotowali ostateczne listy zadań do wsparcia. Następny etap to podpisywanie umów.

Lista zadań według województw.

 

Źródło: MIiR

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.