Najwyższe wieżowce w Warszawie

07.05.2019

Już od 20 lat w Warszawie buduje się wieżowce. Pierwszy był 208-metrowy Warsaw Trade Tower. Jakie wieże są aktualnie w realizacji?

 

Od końca lat 90. wygląd stolicy podlega ciągłym zmianom. Warszawa dzięki wieżowcom coraz bardziej przypomina nowoczesne zachodnie metropolie. Przyzwyczailiśmy się już do kilku wież w centrum, ale prawdziwy boom na warszawskie drapacze chmur dopiero nadchodzi. Aktualnie (maj 2019 r.) w budowie znajduje się kilkanaście wieżowców.

 

Najwyższe wieżowce w Warszawie

 

Obecnie (maj 2019 r.) najwyższym istniejącym budynkiem biurowym w stolicy jest nowoczesny kompleks Warsaw Spire, który osiągnął wysokość 220 m z iglicami. Ten zlokalizowany na Woli wieżowiec został oddany do użytku w 2016 r., a już w 2018 r. Ghelamco sprzedało 50% udziałów wieży funduszowi Madison International Realty.

Drugie miejsce zajmuje 43-piętrowy drapacz chmur Warsaw Trade Tower, który wraz z iglicą wznosi się na wysokość 208 m. Wieża WTT została zbudowana przez koreański koncern Daewoo, a w 2006 r. kupił ją fundusz Akron Investment Central Eastern Europe II. Wieża pozostawała we władaniu Akron aż do 2019 roku, gdy przejął ją podmiot kontrolowany przez Globalworth Poland Real Estate.

Nowoczesny wieżowiec biurowy Q22 o wysokości 195 m z iglicą też był przedmiotem transakcji. W 2016 r. budynek zaprojektowany przez renomowaną pracownię ‎Kuryłowicz & Associates kupiło Invesco Real Estate. W transakcji, której wolumen wyniósł 273 mln euro, eksperci CBRE doradzali właścicielowi – firmie Echo Investment.

 

Warszawskie wieżowce. Fot. CBRE

 

Dlaczego warszawskie wieżowce są tak popularne?

 

Według ekspertów CBRE najemcy i inwestorzy cenią wieże biurowe przede wszystkim za doskonałe lokalizacje, w jakich powstają te obiekty. To wraz z wyróżniającą się architekturą nadaje inwestycji prestiżu, który gwarantuje wysoki poziom komercjalizacji i stabilny dochód właścicielom budynków. Co więcej, duże powierzchnie dające możliwość ekspansji lub konsolidacji wszystkich oddziałów przyciągają renomowane marki, które często podpisują umowę najmu na długie lata. Zdarza się nawet tak, że to właśnie z brandem stałego najemcy kojarzymy dany wieżowiec – jak np. w przypadku wieży WTT, która nieformalnie nazywana jest AXA Tower.

 

Zobacz: Wieżowce w standardzie pasywnym

 

Wieżowce w Warszawie w 2020 roku

 

W 2020 r. warszawski horyzont będzie wyglądał zupełnie inaczej. Na ten właśnie rok planowane jest ukończenie m.in. wieżowca Varso Tower (HB Reavis), najwyższego budynku biurowego w Unii Europejskiej. Wtedy zostanie oddany także Skyliner (Karimpol Group), który osiągnie wysokość 195 m, czym zrówna się z Q22. W 2021 r. na mapie stolicy pojawią się kolejne wieże, m.in. Warsaw UNIT (Ghelamco) oraz Generation Park Y (Skanska). Natomiast już jesienią 2019 roku do użytku oddany zostanie wieżowiec Mennica Legacy Tower, którego budowa realizowana jest przez Golub GetHouse i Mennicę Polską S.A. Budynek ten został w pełni skomercjalizowany, a na swoją główną siedzibę wybrał go mBank. Co ciekawe nawet po zakończeniu prac nad nowymi prestiżowymi drapaczami chmur, Warsaw Trade Tower nadal nie da się zepchnąć z podium i wciąż będzie na liście trzech najwyższych wież biurowych – wraz z Varso Tower (310 m z iglicą) oraz wieżą kompleksu Warsaw Spire.

Wieżowce w Warszawie (maj 2019 r.)

 

CBRE

 

Przeczytaj: Elewacje ze szkła we współczesnym budownictwie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in