Największy generator w Polsce

04.04.2017

W sierpniu 2016 r., po pokonaniu 450 km trasy z Wrocławia do Opola (trasa 5 razy dłuższa ze względu na gabaryty urządzenia), na plac budowy dwóch nowych bloków energetycznych dotarł generator – jeden z kluczowych podzespołów bloku nr 5.

Urządzenie ma moc czynną aż 958 MW, masa całkowita stojana wynosi 426 ton, zaś jego wymiary to 13,92 x 4,20 x 4,28 m. Całkowita waga blachy magnetycznej użytej do produkcji wyniosła 300 ton, natomiast długość użytych przewodów miedzianych to aż 123 km. Warto podkreślić, że generator wyprodukowany został w Polsce.

 

 

Inwestycja w Opolu jest kołem zamachowym gospodarki. Aż 70% wartości wszystkich zamówień trafiło do polskich firm, a z każdej wydawanej przez nas złotówki 70 groszy zostaje w Polsce – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Inwestycja to również tysiące miejsc pracy – obecnie na placu budowy pracuje dziennie ponad 3 tys. osób, a docelowo ta liczba sięgnie nawet 5 tys. To największa inwestycja w Polsce po 1989 roku. Budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole jest flagową inwestycją PGE. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii pozwoli osiągnąć najwyższą dla elektrowni węglowych efektywność wytwarzania energii elektrycznej (tzw. sprawność netto bloków wyniesie co najmniej 45,5%), co oznacza niższą emisję CO2 o ok. 20% w porównaniu do funkcjonujących w Polsce elektrowni starszej generacji.

 Źródło: PGE

Zdjęcia: Jan Broniewicz

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in