Linia kolejowa Ostrołęka – Chorzele. Inwestycja za niemal 315 mln

26.07.2019

Trasa Ostrołęka – Chorzele jest nieczynna od ponad 18 lat, wymaga więc gruntownej modernizacji. Powstaną nowe stacje i przystanki, kielkadziesiąt kilometrów linii kolejowej, przejazdy i mosty.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno – Torowe sp. z o. o. podpisały umowę za 314,7 mln zł netto na modernizację linii kolejowej na odcinku Ostrołęka – Chorzele.

Linia Ostrołęka – Chorzele – nowe stacje i perony

Przebudowane zostaną stacje: Ostrołęka, Grabowo, Jastrząbka, Chorzele oraz przystanki Nowa Wieś Kościelna, Zabiele Wielkie, Parciaki, Olszewka. Perony wyposażone będą w nowe ławki, wiaty i funkcjonalne oświetlenie. Dobrą orientację zapewnią tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Linie naprowadzające ułatwią drogę osobom niewidomym i słabowidzącym. Będą również udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Prace na odcinku Ostrołęka-Chorzele obejmą prawie 60 km torów.

 

Zobacz: Lepsze połączenia kolejowe na Podlasiu

 

Szybsza i bezpieczniejsza linia Ostrołęka – Chorzele

Dzięki modernizacji pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h, a składy towarowe do 80 km/h. Przebudowanych zostanie 20 obiektów inżynieryjnych w tym 14 przepustów i 6 mostów. W ramach prac wymieniona zostanie m.in. konstrukcja 250-metrowego mostu na rzece Narew.

 

Sprawne podróże zapewni nowe lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym (LCS) w Ostrołęce. Przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych i urządzeń sterowania ruchem kolejowym zwiększy poziom bezpieczeństwa. Roboty planowane są od 2020 roku, a zakończenie w 2022 r. Projekt realizowany będzie w systemie „projektuj i buduj”. Po zakończeniu prac będzie możliwe wznowienie ruchu pociągów.

 

Projekt „Modernizacja linii kolejowej nr 35 na odcinku Ostrołęka-Chorzele” ubiega się o finansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Sprawdź: Magistrala Wschodnia

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in