Dworzec Warszawa Centralna zabytkiem

26.07.2019

Warszawski Dworzec Centralny został wpisany do rejestru zabytków i objęty ochroną konserwatorską. Decyzja ta pozwoli zachować bryłę modernistycznego dworca i jego układ przestrzenny w istniejącej formie.
 

Warszawski Dworzec Centralny został oddany do użytku w 1975 roku, stając się główną stacją kolejową stolicy obsługującą ruch dalekobieżny. Na dworcu pojawiły się wówczas niestosowane w Polsce rozwiązania i urządzenia, takie jak ruchome chodniki na pochylniach czy nowoczesne schody ruchome i automatycznie otwieranie drzwi wyprodukowane w krajach zachodnich. Kompleks, w skład którego weszły m.in. hala główna, podziemne perony, przejścia oraz galerie, został zaprojektowany przez architektów Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka.

Fot. PKP

W 2010 r. rozpoczął się remont dworca. Prace zakończono przed mistrzostwami Euro 2012. W latach 2013 – 2016 przeprowadzono wymianę schodów ruchomych i pochylni, zaś w 2015 roku zakończono przebudowę systemu izolacji termicznej i ogrzewania oraz stropu dworca. W 2016 roku zakończył się kolejny etap remontu hali głównej, w ramach którego wybudowana została antresola. Od stycznia 2019 r. dworzec nosi imię Stanisława Moniuszki  >>>
 

 

 

W zasobach Polskich Kolei Państwowych znajduje się bardzo wiele zabytkowych, pięknych, powstałych  w różnych epokach dworców. Niektóre z nich wybudowane zostały jeszcze w XIX wieku i pamiętają czasy początków kolei na ziemiach polskich. Do tej pory jako zabytki bezsprzecznie klasyfikowane były np. dworce neogotyckie czy budowle w stylu dworkowym. Od 2019 roku również modernistyczny warszawski Dworzec Centralny będzie zabytkiem.

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego (z 2017 roku) z dworca Warszawa Centralna korzysta rocznie ponad 15 mln pasażerów. Najwięcej podróżnych w kraju obsługuje połączona z Dworcem Centralnym podmiejska stacja Warszawa Śródmieście (19,4 mln).

 

Fundacja Grupy PKP zaprasza na wycieczkę po Dworcu Centralnym. Dzięki audio przewodnikowi można zwiedzić wszystkie poziomy dworca, poznać jego historię oraz ciekawosteki związane z architekturą budynku >>>

 

Czytaj: Powstanie 20 nowych dworców w 8 województwach

 

MI

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in