Kształcenie zawodowe dekarzy. Kampania edukacyjna

27.05.2019

Zawód Przyszłości DEKARZ to 5-letni projekt skierowany do młodzieży, rodziców i nauczycieli. Organizatorem akcji jest Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Celem kampanii jest podniesienie poziomu kształcenia w zawodzie dekarza.

 

Brak wykwalifikowanych dekarzy

Kampania edukacyjna zainicjowana została przez samych dekarzy, którzy dostrzegają skutki braku wykwalifikowanych pracowników do pracy w tym zawodzie. Efekty odczuwalne są zarówno przez branżę dekarską, jak i przez konsumentów, którzy na wykonanie dachu czekają niejednokrotnie wiele miesięcy. Dlatego Polskie Stowarzyszenie Dekarzy postanowiło podjąć działania w celu poprawy sytuacji. W ramach kampanii wytypowano szkoły o profilu budowlanym, w których już istnieją klasy dekarskie lub mają szanse powstać. W tych placówkach są prowadzone spotkania z uczniami, nauczycielami i rodzicami, które mają na celu zmianę postrzegania zawodu.

 

Czytaj też: Praca w budownictwie – raport specjalny

 

Fot. Mario Ohibsky (pixabay)

 

Zawód dekarz – pomysły na profesjonalną edukację

PSD we współpracy z organizacjami branżowymi, samorządami i Ministerstwem Edukacji oraz Ministerstwem Rozwoju i Gospodarki, przeprowadzi projekt na terenie całego kraju. Celem jest przede wszystkim poprawa jakości nauczania przedmiotów zawodowych wśród nauczycieli poprzez specjalistyczne kursy, wyszkolenie co najmniej 60 uczniów rocznie w ośrodkach szkoleniowych, otwarcie i wyposażenie w niezbędne materiały dydaktyczne 6 ośrodków kształcenia praktycznego, a także opracowanie pozycji merytorycznych do nauki zawodu – m.in. modułowego podręcznika i zeszytów ćwiczeń dla uczniów, zaktualizowanego słownika terminów dekarskich (również w przekładzie na język angielski i niemiecki) oraz kolejnych wytycznych dekarskich dla pokryć ceramicznych i betonowych, metalowych, naturalnych, dachów płaskich i kosztorysowania.

 

Oprócz części edukacyjnej, w ramach projektu pojawi się także wiele działań informacyjnych i promocyjnych, których założeniem jest propagowanie kształcenia zawodowego wśród uczniów i ich rodziców.

 

W naszym społeczeństwie wciąż pokutuje pogląd, że praca fizyczna jest mniej prestiżowa od pracy na stanowisku biurowym. Można chyba śmiało powiedzieć, że każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko skończyło studia i zdobyło pracę menadżera lub specjalisty w dużej korporacji. Realia okazują się jednak dość brutalne i nawet dyplom wyższej uczelni nie gwarantuje zatrudnienia, tym bardziej w wyuczonym zawodzie. – mówi Anna Deran, Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy i współtwórca projektu. Na rynku usług dekarskich brakuje pracowników, a jeśli chodzi o wykwalifikowaną kadrę, sytuacja jest jeszcze bardziej dramatyczna. Naszym celem jest polepszenie tej sytuacji przez promocję zawodu dekarz, zmianę wizerunku zawodu postrzeganego jako ciężki fizycznie, poprawę jakości kształcenia zawodowego, a finalnie – zasilenie rynku pracy nowymi, wykształconymi teoretycznie i praktycznie absolwentami szkół branżowych, którzy od ręki zdobędą stabilną i dobrze opłacaną pracę w zawodzie.

 

Akcję wspiera Fundacja Velux

 

Czytaj: Jak zwiększyć trwałość pokryć dachowych?

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.