Kolejny wielki kontrakt podwykonawczy w Elektrowni Opole

15.06.2015

Mostostal Power Development, spółka celowa Mostostal Warszawa SA, realizująca budowę bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole, wchodzi w fazę realizacji kolejnych etapów inwestycji. Spółka podpisała umowę na podwykonawstwo części ciśnieniowej kotłów K-5 i K-6 w Elektrowni Opole z Przedsiębiorstwem Modernizacji Urządzeń Energetycznych REMAK SA.

Umowa zawarta między Mostostalem a Remak na kwotę prawie 129 mln zł dotyczy wykonania montażu części ciśnieniowej kotłów K-5 i K-6 z zakresu Pakietu nr 1, czyli zamontowania bandaży ekranowych, ścian ekranowych oraz montażu i podniesienie na pozycję docelową rusztu wewnętrznego z elementami podgrzewaczy i przegrzewaczy kotła. Ostatnim elementem montażu jest zamknięcie kotła lejem. Jest to największy i najbardziej skomplikowany pakiet montażowy na kotle, od którego zależy terminowość wykonania kolejnych prac i próby ciśnieniowe dla całego kotła. W zakres umowy wchodzą również częściowo prace z zakresu Pakietu nr 2, który całościowo obejmuje wykonanie ponad 30 tysięcy styków i spoin, mających na celu połączenie elementów podgrzewaczy i przegrzewaczy kotła z komorami zbiorczymi – powiedział Jarosław Żemła, dyrektor montażu i rozruchu z Mostostalu.

W ramach umowy przeprowadzona zostanie również skomplikowana operacja wciągania rusztu zewnętrznego, zwanego OTG, która polegać będzie na podnoszeniu konstrukcji stalowej o wadze ponad 900 t przy pomocy wciągników hydraulicznych i specjalnych stalowych lin na wysokość około 120 m.


 

Dla usprawnienia procesu spawania Mostostal wybuduje również centralną instalację dystrybucji argonu, który będzie dostarczany do poszczególnych stanowisk spawalniczych. Gaz dostarczać będzie firma Messer Polska Sp. z o.o. Dodatkowo spółka zawarła umowę z Energomontaż – Północ – Technika Spawalnicza i Laboratorium Sp. z o.o. na badania nieniszczące wykonywanych prac spawalniczych.

Według harmonogramu prace przy montażu części ciśnieniowej kotła K-5 rozpoczną się w październiku br., a zakończą w grudniu 2016 r. Prace na Kotle K-6 wystartują w kwietniu 2016 r. i potrwają do lipca 2017 r. Każdy z etapów będzie zakończony próbą ciśnieniową.

W okresie najbliższych dwóch miesięcy w Elektrowni Opole Mostostal przeprowadzi również budowę głównych żurawi wieżowych na potrzeby budowy Kotła K-5, a później montaż głównej konstrukcji stalowej, na której osadzony będzie cały kocioł.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.