Jakie możliwości dają obecnie produkowane ściany?

14.04.2014

Jeśli jest to prefabrykat, produkowany w kontrolowanych warunkach zakładu, to wykonawca obiektu zyskuje powtarzalność parametrów oraz łatwość i szybkość montażu, a użytkownik – gwarancję trwałości na długie dziesiątki lat.

Zwykle ściana jest elementem pełnym, użytkownik ma wtedy możliwość mocowania wszelkiego rodzaju wyposażenia, a także może wykorzystać pojemność cieplną tego niepalnego elementu. W przypadku koniecznego „odchudzenia” stosowane są lekkie kruszywa. Innym sposobem obniżenia wagi jest produkowanie ścian maszynowo podobnie jak sprężone płyty kanałowe, w modułach szerokości 1,2 i 2,4 m, lub wytwarzanie ściany z pustką wewnątrz między dwoma zewnętrznymi warstwami betonu. Wolna przestrzeń zostanie wypełniona betonem konstrukcyjnym na placu budowy. Dla wymagających mieszkańców domów i większych budynków mieszkalnych wachlarz produktów jest rozszerzony o ściany warstwowe, gdzie typowa wartość izolacyjności cieplnej może dojśćdo 0,22 [W/m2•K].
Warstwa elewacyjna – tu najbardziej przejawia się zmienność ścian. Są one produkowane według specyfikacji zamawiającego, najczęściej jako szary i gładki beton. Na jego życzenie, przez barwienie betonu, szarość zmienia się w kolor przy użyciu barwników nieorganicznych, dających trwałe kolory
na dziesiątki lat. Dla mających inną estetykę proponuję nadanie końcowego wykończenia przez odsłonięcie kolorowego kruszywa w warstwie licowej ściany – usunięcie zaczynu z betonu lub szlifowanie. Sprawdzoną techniką jest pokrycie ściany tynkami akrylowymi i silikonowymi. Dla wybrednych mam skalpel i silikon – „operację plastyczną” w celu nadania powierzchni ściany trójwymiarowej faktury wybranej z szerokiej palety matryc fakturowych do stosowania na obu stronach ściany.



Piotr Mielewczyk
ERGON POLAND Sp. z o.o.
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in