Rotunda to jeden z najbardziej charakterystycznych warszawskich budynków. Po trwających niemal trzy lata pracach budowlanych można podziwiać Rotundę w nowej odsłonie. CIEKAWOSTKI i ZDJĘCIA
Warszawska Rotunda zlokalizowana jest w sercu Warszawy. To jeden z symboli stolicy i popularne miejsce spotkań. Kompleksową rewitalizację obiektu przeprowadził jego właściciel – PKO Bank Polski. Od początku grudnia 2019 r. Rotunda znowu jest dostępna dla klientów banku i osób korzystających z nowo powstałej wielofunkcyjnej strefy spotkań.
Warszawska Rotunda – historia rewitalizacji. CIEKAWOSTKI
Bank podjął decyzję o rewitalizacji ze względu na zły stan techniczny budynku. Projekt nowej Rotundy wyłoniono w międzynarodowym konkursie Changing the face, Rotunda Warsaw 2013, a zwycięzcą zostało krakowskie biuro projektowe Gowin&Siuta. Przed pracami projektowymi zorganizowane zostały konsultacje społeczne, podczas których można było zgłaszać pomysły na funkcje społeczne budynku. W badaniach wzięło w udział ponad 10 tys. osób, które zgłosiły 1500 pomysłów. W efekcie nowa rotunda jest nie tylko siedzibą banku, ale również otwartą dla wszystkich przestrzenią spotkań.
Wygląd obiektu nawiązuje do pierwotnego projektu Jerzego Jakubowicza, zrealizowanego w 1966 roku – ma taki sam kształt, wielkość, ząbkowany dach i charakterystyczne dla architektury modernizmu elementy.
Budowa nowej Rotundy rozpoczęła się w styczniu 2017 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji była polska spółka NDI SA. We wrześniu 2017 roku wmurowano kamień węgielny, a w styczniu 2018 roku zakończono stan „0” inwestycji. Później realizowano prace nad częścią naziemną.
Konstrukcja stalowa warszawskiej Rotundy waży ponad 500 ton. Jej szkielet tworzą: 21-tonowy słup o wysokości ponad 13,5 m, 13 podziemnych słupów obwodowych o wysokości 3,5-4 m oraz 48 słupów naziemnych, których wysokość wynosi 11-13 m. Po zakończeniu tego etapu zrealizowano prace związane z powstaniem żelbetowego stropu. Następnie zamontowano elementy związane z konstrukcją fasady. Zastosowano tzw. „podwójną fasadę”, wykonaną ze szkła laminowanego. Szyby mają od około 5 do 9 metrów wysokości, a średnia masa szkła fasadowego to prawie 100 kg/m2. Kolejnym krokiem był montaż konstrukcji dachu. Składa się on z około 1200 elementów. W ostatnim etapie budowy prowadzono były prace wewnątrz budynku.
Zobacz: Central Point – biura nad metrem
Zmieniło się również otoczenie Rotundy. Dobudowano zewnętrzne patio w formie amfiteatru z żywymi fasadami z roślin, które będą zielone przez cały rok (skrzyp zimowy, paprotka zwyczajna, turzyce, jałowce, trawy, trzmielina niska, sukulenty). Fasady mają własny system nawadniania z wykorzystaniem wody deszczowej. W budynku jest 17 tysięcy roślin: 11,5 tysiąca na zewnątrz oraz 5,5 tysiąca wewnątrz budynku.
Warszawska Rotunda bierze udział w procesie certyfikacji ekologicznej LEED i BREEAM, która ocenia budynki użyteczności publicznej na podstawie wielu obiektywnych kryteriów oraz określonych parametrów technicznych (rodzaj zastosowanych materiałów, zużycie energii i wody, gospodarowanie odpadami, dostęp do transportu publicznego). Proces certyfikacji zaczął się już na etapie projektowania i realizacji, a zakończy wraz z rozpoczęciem użytkowania budynku. Uzyskanie certyfikatów będzie potwierdzeniem, że budynek jest zrównoważony, czyli w jak najmniejszym stopniu wpływa negatywnie na środowisko naturalne, a zastosowane rozwiązania zapewniają bardzo dobre warunki dla przebywających w nim osób.
PKO Bank Polski
Zobacz też: Budynek Zachodni Mennica Legacy Tower gotowy