Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Varso - najwyższy budynek w Polsce

20.01.2017

Warszawska inwestycja Varso to trzy budynki biurowe, wśród których wyróżni się wieżowiec – z jego dachu, na wysokości 230 m, będzie można podziwiać panoramę stolicy.

Varso powstaje na terenie rozciągającym się wzdłuż zachodniego odcinka ul. Chmielnej, od narożnika z Al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żelaznej.

Wyróżniająca się część Varso, położona najbliżej Al. Jana Pawła II, to smukły, 53-piętrowy wieżowiec o eleganckiej szklanej elewacji, zwieńczony 80-metrową iglicą. Najwyższy budynek w Polsce, zaprojektowany przez międzynarodową pracownię Foster + Partners, pomieści przede wszystkim komfortowe biura. Jednak jego szczególną atrakcją będzie taras widokowy, położony na wysokości 230 m. Spektakularne widoki Warszawy i jej okolic czekają też gości restauracji na 46. i 47. piętrze budynku.

Na parterach dwóch niższych budynków, zaprojektowanych przez polską pracownię architektoniczną Hermanowicz Rewski Architekci, znajdą się niewielkie sklepy, punkty usługowe, restauracje i kawiarnie. Deweloperem Varso jest międzynarodowa firma HB Reavis. Generalnym wykonawcą jest HB Reavis Construction – firma z Grupy HB Reavis. Prace budowalne rozpoczęły się w grudniu 2016 r. Oddanie do użytku całości inwestycji nastąpi w 2020 r.

 

 

Varso będzie przyjazne pieszym – wszystkie trzy budynki będą połączone na poziomie parterów. Będzie można do nich wejść przez główne lobby w wieży, od strony ul. Chmielnej lub prosto z podziemnych galerii Dworca Centralnego. Zamiast obecnego wyjścia z podziemi dworca w narożniku ul. Chmielnej i Al. Jana Pawła II powstaną wygodne schody ruchome i winda – otwarte całodobowo i pozwalające łatwo przejść na drugą stronę Al. Jana Pawła II czy najbliższe przystanki tramwajowe.

Powierzchnia typowego piętra biurowego w wieży Varso wyniesie ok. 1500 m², a w niższych budynkach od średnio 950–1250 do 4000 m². Łącznie we wszystkich budynkach znajdzie się 140 000 m² powierzchni do wynajęcia.

Z myślą o rowerzystach powstanie ok. 750 naziemnych i podziemnych miejsc dla rowerów, a także szatnie i prysznice. Dla zmotoryzowanych przewidziano miejsca dla samochodów i motocykli na 3-poziomowym parkingu rozciągającym się pod wszystkimi budynkami Varso. Wokół budynków zostaną zasadzone drzewa i krzewy, powstaną też nowe trawniki, donice z kwiatami i ławki.

Przebudowany zostanie zachodni odcinek ul. Chmielnej, w tym nawierzchnia jezdni oraz chodniki i zatoki parkingowe po obu jej stronach.

W budynkach Varso zastosowane zostaną nowoczesne technologie ograniczające zużycie energii elektrycznej i wody oraz emisję zanieczyszczeń. Już na etapie budowy inwestor zadba o dobór certyfikowanych materiałów budowlanych oraz odpowiednie sortowanie, składowanie i wywóz odpadów. Varso będzie pierwszą tak dużą inwestycją w Polsce z certyfikatem ekologicznym BREEAM na poziomie „Outstanding”.

 

 

Kontrakt w liczbach:

- teren budowy: 18 000 m²

- nowa pierzeja ul. Chmielnej: ponad 210 m długości

– wieża Varso: wysokość – 230 m do dachu z tarasem widokowym, 310 m z iglicą; liczba kondygnacji nadziemnych: 53; liczba wind: 16

– pozostałe dwa budynki: wysokość – 90 i 81 m; liczba kondygnacji nadziemnych: 21 i 19; liczba wind: 31; liczba kondygnacji podziemnych: 4

- kubatura budynków: ponad 1 mln m³

 

 

Oprócz HB Reavis, Foster + Partners oraz Hermanowicz Rewski Architekci, za projektem Varso stoi liczne grono doświadczonych specjalistów z takich firm, jak:

– Epstein: projekt wykonawczy;

– BuroHappold: projekt konstrukcji, efektywność energetyczna, MEP;

– Benoy: projekt wnętrz pasaży handlowo-usługowych;

– Sweco Consulting (d. Grontmij): konsultacje w zakresie BREEAM;

– VDA: rozwiązania w zakresie komunikacji pionowej (windy, schody ruchome);

– Emmer Pfenninger: fasada budynku wieżowego;

– RS Architektura: architektura krajobrazu.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube