Trwa budowa II etapu osiedla Kwadrat we Wrocławiu. Rozpoczęły się prace przy elewacji, która wyróżni się ceramicznymi, szkliwowymi płytkami klinkierowymi.
I etap osiedla Kwadrat
Osiedle Kwadrat to inwestycja Profit Development przy ulicy Grabiszyńska , w skład której wejdzie 300 mieszkań oraz 74 lokali użytkowych, mogących spełniać funkcję hotelową lub usługową. W budynku powstają mieszkania o wielkości od 22 do 108 m² i liczbie pokoi od 1 do 4, z balkonami, loggiami lub tarasami. II etap inwestycji zostanie oddany do użytku pod koniec I kwartału 2020 r.
Dwuetapowe osiedle Kwadrat kontynuuje kwartalną zabudowę wraz z sąsiadującym Login City. W ten sposób powstało przestronne patio dla mieszkańców, które teraz zostanie domknięte i chronione przed hałasem ruchliwej ulicy.
Przeczytaj też: Osiedle Mieszkanie Plus powstanie we Wrocławiu
Osiedle Kwadrat – industrialna elewacja
Architekci z pracowni AP Szczepaniak wybrali klinkier i tynk w kolorze szarym i białym w relacji – ciemniejsza elewacja i jaśniejsze loggie, które są powtarzalnym elementem kompozycyjnym. Elewacja powstającego budynku tym razem nie będzie przypominać charakterystycznej szachownicy jak w I etapie.
Autorzy projektu zapewniają, że bryła Kwadratu będzie korespondowała z otoczeniem, w którym się znajduje.
– Zdecydowaliśmy się na zastosowanie na elewacji ceramicznych, szkliwionych płytek klinkierowych, które nawiązują do industrialnego charakteru Zajezdni oraz budynków mieszkalnych w najbliższym sąsiedztwie. Z drugiej strony chcieliśmy podkreślić specyfikę tego obszaru. Okolica inwestycji jest popularną i dynamicznie rozwijającą się częścią Wrocławia – tłumaczy architektka Agnieszka Szczepaniak. – Wobec tego postawiliśmy na monochromatyzm. Czarno-biała elewacja, elementy stali i szkła dodały budynkowi nowoczesnego wyglądu – zastosowanie podobnych materiałów w obu inwestycjach nadało im jednolity charakter, a zróżnicowanie bryłowe i elewacyjne – wyróżniło osiedle Kwadrat.
II etap osiedla Kwadrat w budowie
Miastotwórcze znaczenie osiedla Kwadrat
Ulica Grabiszyńska na odcinku od ul. Bzowej do FAT-u zmienia się za sprawą miasta, deweloperów i architektów. W ostatnim czasie wydzielono torowisko tramwajowe pasem autobusowym, wcześniej powstały tu nowe drogi rowerowe, które ostatecznie połączyły Oporów z placem Legionów, a także budynki mieszkalne, w tym dwa o charakterystycznych elewacjach – Login City i Kwadrat. Oba zaprojektowane przez AP Szczepaniak.
Architekci przyznają, że wyzwanie zmiany oblicza tej części Wrocławia było niemałe, ponieważ do niedawna brakowało tu spójnej architektury, co teraz udaje się osiągnąć.
Zdjęcia: AP Szczepaniak
Czytaj też: Realizacja Zajezdni Wrocław na Nadodrzu