Innowacyjny dworzec systemowy w Nasielsku

02.09.2015

W Nasielsku otwarto pierwszy innowacyjny dworzec systemowy.

Nowy dworzec w Nasielsku powstał w ramach autorskiego pilotażowego projektu PKP S.A. pod nazwą Innowacyjne Dworce Systemowe. Stary budynek został wyburzony, a w jego miejscu stanął kompaktowy, nowoczesny i ekologiczny obiekt. Dworzec jest nie tylko bardziej funkcjonalny, ale również tańszy w utrzymaniu w porównaniu do dotychczasowego budynku.

Innowacyjne dworce systemowe zapewniają rozwiązania na miarę XXI w. Każdy z nich będzie wyposażony w panele słoneczne oraz energooszczędne oświetlenie LED z czujkami obecności. W Nasielsku pojawi się dodatkowo powietrzna pompa ciepła i system odzyskiwania wody deszczowej – mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A. – Zastosowane rozwiązania ekologiczne i mniejsza kubatura sprawią, że IDS-y będą bardziej ekonomiczne i efektywne energetycznie niż poprzednie budynki. Koszty ich utrzymania spadną o około 40%.

 

 

Fot. MIiR

 

Nowy obiekt spełnia wszystkie funkcje związane z obsługą podróżnych. W tzw. części miejskiej pasażerowie mogą skorzystać z przyjaznej poczekalni oraz nabyć bilet w biletomacie lub jednym ze znajdujących się tam okienek kasowych. W każdej chwili mogą skorzystać również z darmowej sieci WiFi. W znajdującej się obok części komercyjnej znajduje się natomiast kiosk Ruchu. Do dyspozycji pasażerów jest również bankomat i paczkomat – oba zlokalizowane na zewnątrz pod wiatą.

Nasielski IDS jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku znajdują się linie prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz tyflograficzna mapa obiektu. Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowana jest również dworcowa toaleta. Wewnątrz znajduje się ponadto pomieszczenie dla matki z dzieckiem.

Dzięki inwestycji zmianie uległo dotychczasowe otoczenie dworca – koło budynku zamontowano stojaki na rowery,  a pod wiatą pojawiły się ławki. Utworzono również parking z miejscami dla osób niepełnosprawnych.

Budowę dworca w Nasielsku przeprowadziło Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane  S.A. Koszt inwestycji wyniósł ok. 5,4 mln zł i został pokryty ze środków Budżetu Państwa oraz środków własnych PKP S.A.

Aktualnie trwają prace przy budowie IDS-ów na stacjach: Ciechanów, Mława i Strzelce Krajeńskie Wschód. Obiekty budowane są według standardowego wzoru, dopasowanego wielkością, materiałami i wykończeniem do lokalnych uwarunkowań.

 

Źródło: PKP SA

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in