Castellana 77 – szklany wieżowiec przyjazny środowisku

11.07.2019

Castellana 77 to wieżowiec z lat siedemdziesiątych, który przeszedł spektakularną metamorfozę. Zyskał oryginalną szklaną fasadę kurtynową i otrzymał platynowy certyfikat LEED.

 

Budynek Castellana 77 znajduje się w finansowym centrum Madrytu (dzielnica AZCA). Obiekt był wyłączony z użytku przez 20 lat. Teraz, po modernizacji zrealizowanej według projektu architektów z pracowni luis vidal +arquitectos, rozpoczął nowe życie.

 

Pomysły architektów na modernizację Castellana 77

Sprytne wykorzystanie naturalnego światła oraz ambicja stworzenia budynku o wyrazistym, wyróżniającym się na tle otoczenia charakterze, były najistotniejszymi założeniami projektu architektonicznego.

Naszym celem było odświeżenie budynku, którego skutkiem będzie powstanie nowej jakości obiektu, który jest zarówno łatwy w adaptacji do nowych funkcji oraz zrównoważony pod względem energetycznym. Zależało nam na stworzeniu wysokiej jakości przestrzeni komercyjnej, której wizerunek wpisze się w panoramę Madrytu – miasta, które szanuje swoje korzenie, ale jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość – architekt Luis Vidal.

Osiągnięto to dzięki kompleksowej przebudowie budynku, której nadrzędnym celem było stworzenie nowej fasady o wyrazistym, wertykalnym rytmie, do której wykonania wykorzystano przeszkloną fasadę kurtynową z wysoce selektywnego szkła powlekanego Guardian SunGuard® SN 70/41

 

Zobacz też: Szklane budownictwo przyjazne ptakom

 

 

Ten nowoczesny, inspirujący system konstrukcyjny ma także dodatkowy element, który zapewnia dobrą ochronę przeciwsłoneczną. Są to żaluzje, które wystają na 60 centymetrów tworząc dodatkowy cień. Odsunięto je od lica fasady o 15 cm, dzięki temu ścianę można czyścić i konserwować. W połączeniu ze szkłem Guardian rozwiązanie to polepsza parametry użytkowe budynku.

Szklana fasada biurowca Castellana 77

Budowa fasady Castellana 77 odbywała się w dwóch etapach. Pierwszy obejmował demontaż dotychczasowego, całkowicie przestarzałego materiału, noszącego wyraźne ślady zużycia. Drugi – instalację nowej powłoki. W zależności od powierzchni oraz położenia zastosowano następujące typy fasad: ścianę osłonową, ścianę osłonową z żaluzjami oraz fasadę wentylowaną.

 

Ściana osłonowa powstała z profili aluminiowych oraz paneli z wysoce selektywnego powlekanego szkła laminowanego o neutralnym kolorze SunGuard SN 70/41, stanowiącymi szybę zewnętrzną. Linia produktów SuperNeutral (SN) jest jedną z dostępnych linii szkła powlekanego należącego do rodziny szkła architektonicznego o wysokich parametrach Guardian SunGuard.

 

Dzięki przepuszczalności światła widzialnego na poziomie 70% zastosowane rozwiązanie pozwala uzyskać naturalny wygląd oraz maksymalną ochronę przeciwsłoneczną. System fasadowy umożliwia bezproblemową wentylację krawędzi szklenia, co zapobiega niechcianemu zjawisku kondensacji.

 

Żaluzje, które poprawiają energooszczędność biurowca Castellana 77

Innym istotnym elementem prac architektonicznych przeprowadzonych na obiekcie Castellana 77 są żaluzje EFTE (etylotetrafluoroetylenowe), które zostały stworzone specjalnie na potrzeby tego projektu. Ich unikalny, charakterystyczny, „płynący” zakrzywiony przebieg nadaje budynkowi wyjątkowy wyraz. Poza swoją funkcją estetyczną żaluzje przede wszystkim pomagają osiągnąć lepsze parametry energooszczędne, poprzez ochronę budynku przed bezpośrednią ekspozycją na słońce. Materiał EFTE pozwala na przenikanie światła słonecznego a nie ciepła i daje jednocześnie efekt podświetlenia. Dzięki temu architekci mogli stworzyć fasadę, której charakter ciągle się zmienia.

 

W ciągu dnia ruch słońca oraz zacienienie (zależne od intensywności światła) sprawiają, że powierzchnia fasady się mieni. W nocy jej nietuzinkowość ujawnia się zza żaluzji w postaci różnych układów światła, którego źródłem jest kilka kilometrów zamontowanych diod LED.

 

Dokładna analiza rocznej ekspozycji budynku na światło słoneczne oraz stopnia jego zacienienia od strony zachodniej, wschodniej oraz południowej o różnych porach dnia umożliwiła zaprojektowanie energooszczędnego budynku o podwyższonym komforcie użytkowania.

 

Modernizacja Castellana 77 to nie tylko remont fasady

Prace budowlane prowadzono na powierzchni 21 000 m2. Zmodernizowano instalacje. Przebudowano 18 pięter części nadziemnej o łącznej powierzchni 16.261 m2, co pozwoliło uwolnić przestrzeń na parterze. Przebudowano również 4 kondygnacje wykorzystywane dotychczas jako parking, a także wykorzystano dodatkowo kondygnację techniczną. Obecnie na pięciu przebudowanych piętrach znajduje się ponad 200 miejsc parkingowych.

Castellana 77 to energooszczędny budynek z certyfikatem LEED

Wieżowiec spełnia wysokie standardy budynku zrównoważonego pod względem środowiskowym. Dzięki temu uzyskał on cetryfikat LEED (ang. Leadership in Energy and Environmental Design) przyznawany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Budownictwa (ang. US Green Building Council) zrzeszające liderów branży budowlanej skupionych na promowaniu obiektów przyjaznych środowisku.

 

LEED to jedna z czołowych organizacji certyfikujących na świecie. Ocenia ona parametry środowiskowe budynków, skupiając się na wyróżnianiu tych konstrukcji, które są ekologiczne, niedrogie w utrzymaniu oraz komfortowe w użytkowaniu. Castellana 77 otrzymał platynowy certyfikat w kategorii Core & Shell.

Co sprawia, że Castellana 77 jest przyjazny środowisku?

  • Energooszczędność. Szklana fasada oraz żaluzje przeciwsłoneczne, a także zarządzanie energią w budynku oraz jego parametry energetyczne sprawiają, że użytkownicy budynku odczuwają maksymalny komfort związany z temperaturą wewnątrz budynku oraz stopniem jego nasłonecznienia. Pozwala to obniżyć zużycie energii nawet o 33% w skali roku, porównując z konwencjonalnym obiektem o tym samym przeznaczeniu oraz powierzchni. Wydatki na klimatyzację oraz oświetlenie są niższe kolejno o 46% oraz 34%.
  • Naturalne oświetlenie oraz dostęp do okien. 95% pracowników oraz użytkowników budynku ma dostęp do naturalnego światła oraz bezpośredni widok na zewnątrz.
  • Wysoka jakość powietrza we wewnątrzach. Energooszczędna klimatyzacja pobiera w 100% powietrze z zewnątrz.
  • Korzystna lokalizacja oraz łatwy dostęp do środków transportu.
  • Oszczędność wody. W biurowcu zamontowano wydajne urządzenia sanitarne. Zużycie wody jest o 39% mniejsze niż w innych obiektach tego typu.
  • Wykorzystanie do renowacji surowców wtórnych pochodzących z lokalnych certyfikowanych źródeł.
  • Zerowa lub niską emisyjność. 100% wykorzystanych materiałów cechuje zerowa (lub niska) emisja lotnych związków organicznych.

 

Guardian

Zdjęcia © luis vidal + arquitectos

 

Zobacz: Szkło w drapaczach chmur – techniczne wyzwania

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in