Budynek Starter III stanął przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu. Przyciąga uwagę nietypowym układem okien, przypominającym grę Tetris.
We Wrocławiu przy Wybrzeżu Pasteura znajdują się jeszcze dwa Startery. Powstały w 2013 i 2017 r. Trzeci przy skrzyżowaniu ul. Borowskiej z Dyrekcyjną, blisko galerii handlowej Wroclavia, oddano właśnie do użytkowania. W budynku Starter III znalazło się 255 mikroapartamentów, lokale usługowe oraz garaż podziemny.
Mikroapartamenty mają powierzchnię od 16 do 69 m². Najwięcej jest lokali jednopokojowych z aneksem kuchennym i łazienką. Niektóre, znajdujące się na ostatnim piętrze mają tarasy. Wszystkie są wyposażone w klimatyzację i wykończone pod klucz. Inwestorzy nabywają je pod wynajem.
To bardzo charakterystyczny budynek, którego układ okien
Starter III jest przyklejony do zabytkowego budynku z czerwonej cegły, w którym obecnie mieści się centrum seniora, dlatego jego fasada jest wykonana z płytki klinkierowej imitującej cegłę.
Charakterystycznym motywem obiektu są na pewno okna ułożone w kształt liter „L” oraz „I”, co jest nawiązaniem do znanej gry Tetris. Powoduje to, że na pierwszy rzut oka trudno doliczyć się pięter (a jest ich 6). Powtarzalny wzór, który w ten sposób powstał, ma na celu uporządkowanie przestrzeni miejskiej. Taki zabieg stosuje się zwłaszcza projektując budynki biurowe i hotelowe, gdyż sprzyja temu modułowość ich wnętrza.
Tylna elewacja Startera III jest za to bardzo prosta. Zastosowano biały kolor w celu rozjaśnienia przestrzeni niedużego dziedzińca.
– Z jednej strony budynku kompozycja jest dynamiczna i zróżnicowana kolorystycznie, a z drugiej bardzo wyważona, minimalistyczna i jednolita – mówi Artur Szczepaniak z pracowni AP Szczepaniak, odpowiedzialnej za projekt obiektu. – To celowy zabieg, który niejako stworzył tu dwa różnorodne światy.
Obiekt został zrealizowany przez spółkę Dolnośląskie Inwestycje, a za jego projekt odpowiada pracownia AP Szczepaniak, która zaprojektowała także dwa pozostałe Startery.
Zdjęcia: Maciej Lulko
Czytaj także: Nowa Manufaktura we Wrocławiu – rusza realizacja
Nowoczesna prefabrykacja w budownictwie mieszkaniowym