Budowa fabryki bloczków silikatowych Sil-Pro

25.01.2019

Dobiegają końca trzy kontrakty stołecznej firmy Totalbud SA na budowie fabryki bloczków silikatowych Sil-Pro w Nowym Modlinie.

Obiekt powstał na działce o powierzchni 6 ha, z czego jeden hektar stanowi powierzchnia hali produkcyjnej. 3,5 ha działki stanowią place składowe, które muszą wytrzymywać obciążenie wózków widłowych przewożących i składujących palety z bloczkami silikatowymi oraz ciężkich pojazdów wywożących bloczki do odbiorców końcowych. Obiekt charakteryzuje się całkowicie zautomatyzowaną linią technologiczną i najnowocześniejszym parkiem maszynowym.

– Fundamenty hali były skomplikowaną konstrukcją na różnych poziomach. Pięć metrów pod ziemią zbudowaliśmy metrowej grubości płytę, na której będą posadowione prasy. Z tej płyty odchodzą ściany dużych gabarytów. Skalę konstrukcji podziemnych obrazuje fakt, że spośród 16 tys. metrów sześciennych betonu, jakie zużyliśmy na nasze trzy kontrakty na tej budowie, aż osiem tysięcy potrzeba było na konstrukcje betonowe hali – relacjonuje Łukasz Kaźmieruk, kierownik budowy z ramienia Totalbudu.

 

 

Specjalizujący się w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym Totalbud realizował na terenie tej inwestycji szerokie spektrum zadań z zakresu konstrukcji żelbetowych, budowy gotowych budynków i robót infrastrukturalnych.

– Łączna grubość warstw nośnych 3,5-hektarowych placów składowych musiała mieć 80 cm. Przy stabilizacji gruntu natrafiliśmy na nieoczekiwane trudności, jakich wcześniej nie ujawniły analizy geologiczne terenu budowy. Napotkaliśmy bardzo duże kamienie polodowcowe. Kamieni było tak dużo i o tak wielkich gabarytach, że frezy mieszalników standardowego sprzętu do stabilizacji gruntu nie dawały rady rozdrabniać tych kamieni i ulegały uszkodzeniu. Zaszła konieczność sprowadzenia na budowę unikatowej maszyny, jakich w Polsce jest tylko pięć. Dopiero ta maszyna do kruszenia kamieni umożliwiła wykonanie stabilizacji gruntu” – mówi kierownik kontraktu Tomasz Sidorowicz z Totalbudu.

Na odwodnienie terenu Totalbud wykorzystał ponad 3 km instalacji. Wszystkie zakontraktowane roboty są ukończone i trwają obecnie prace wykończeniowe oraz odbiory. Na przełomie marca i kwietnia spodziewane jest zejście Totalbudu z placu budowy.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in