Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Brakuje biur na Śląsku

02.10.2007

Jak wynika z najnowszego raportu o rynku nieruchomości w aglomeracji katowickiej, przygotowanym przez ekspertów firmy doradczej Metropolis Nieruchomości Komercyjne, popyt na powierzchnie biurowe w tej aglomeracji wielokrotnie przewyższa podaż dostępnej przestrzeni, a realizowane obecnie inwestycje tylko nieznacznie poprawią sytuację na rynku.

Obecnie całkowita podaż powierzchni biurowych wynosi ok. 315 tys. m2, z czego wolne powierzchnie o najwyższym standardzie to zaledwie tysiąc m2. Natomiast zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe jest kilkakrotnie wyższe. Szczególnie brakuje powierzchni typu tzw. open space, gdzie najemcy sami mogą rozplanowywać przestrzeń.
Jak oceniają eksperci, największe zainteresowanie dotyczy obiektów najwyższej klasy (tzw. A i B+). I na te obiekty zapotrzebowanie zgłaszają międzynarodowe firmy lokujące inwestycje na Śląsku – np. centra obsługi klienta czy zaplecza finansowo-księgowe.
Najbardziej atrakcyjną lokalizacją w aglomeracji pozostaje śródmieście Katowic - jedynego miasta, gdzie znajdują się biurowce klasy A. Planowane i realizowane w Katowicach inwestycje do końca 2009 r. powiększą zasób obiektów najwyższej klasy o 120 tys. m2. To jednak nie nasyci rynku. Bodźcem do dalszego rozwoju będzie planowana przebudowa centrum Katowic na obszarze czterech hektarów.Źródło (tekst): www.gazeta.pl

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube