Inteligentne fabryki Bridgestone

14.08.2019

Inteligentne fabryki przyszłości to nowy projekt inwestycyjny Bridgestone. Projekt cyfryzacji umożliwi producentowi opon szybsze i bardziej elastyczne reagowanie na zmieniające się potrzeby klientów, zmniejszy zużycie energii i zminimalizuje koszty produkcji.

 

Inteligentna fabryka – automatyczne napełnianie pras wulkanizacyjnych

 

Inteligentne fabryki – lepsza wydajność, elastyczność i zrównoważony rozwój

W ramach projektu obejmującego stworzenie inteligentnych fabryk o wartości 36 mln euro cały proces produkcyjny – od wytwarzania półproduktów poprzez dostawy energii, konserwację, monitorowanie produkcji po planowanie produkcji – ulegnie przekształceniu w 8 europejskich zakładach: w Polsce, na Węgrzech, w Hiszpanii, we Włoszech i Francji. Zmiany te, zgodne z wprowadzaniem w Unii Europejskiej gospodarki zamkniętego obiegu, pozwolą na energooszczędność, zwiększenie wydajności, efektywnego wykorzystania surowców i uproszczenie procesów.

 

– Projekt inwestycyjny Smart Factory będzie miał duży wpływ na Bridgestone EMEA w przyszłości. Nasze procesy nie tylko staną się bardziej wydajne i zrównoważone, ale także doprowadzą do powstania lepszych produktów. Na przykład, w maszynach cyfrowych będziemy stosować algorytmy sprawdzające parametry jakościowe produkowanych opon w celu poprawy równego poziomu jakości o 15 procent – powiedział Adolfo Llorens, wiceprezes ds. produkcji w Bridgestone EMEA.

 

Przeczytaj też: Wizja branży budowlanej 2025. Raport

 

Inteligentne fabryki – korzyści z innowacji:

  • Energooszczędność

Pierwsza z nowych inwestycji to „Inteligentna Energia”, która zoptymalizuje zużycie energii oraz koszty w zakładach, co pozwoli na oszczędności w zakresie blisko 10%. System stworzy powiązanie pomiędzy planami produkcyjnymi i zużyciem energii, a ich modelowanie zoptymalizuje zapotrzebowanie na energię przy wytwarzaniu opon.

  • Zwiększenie wydajności

Cyfryzacja umożliwi przechowywanie, analizę i wykorzystanie danych pochodzących z produkcji opon przez inżynierów firmy z różnych zakładów, co przyczyni się do projektowania ulepszonych modeli.

Inteligentne fabryki to także poprawa wydajności produkcji poprzez umożliwienie inteligentnej konserwacji obiektów na terenie zakładów. Do prognozowania potencjalnych awarii maszyn wykorzystywana będzie sztuczna inteligencja. System będzie mierzył i analizował kluczowe parametry urządzeń za pomocą czujników i automatycznie sugerował konserwację. Ten proces wesprze również optymalizację planowania cykli konserwacji.

  • Optymalizacja produkcji

Inwestycja w inteligentne fabryki usprawni wykorzystanie surowców niezbędnych do produkcji opon. Dane na temat wydajności produkcji będą przesyłany do bazy danych w chmurze, gdzie specjalnie zaprojektowany algorytm będzie szukał powiązań pomiędzy parametrami produkcyjnymi a właściwościami produkowanych opon. Wyniki zostaną automatycznie przekazane zespołom na miejscu, które następnie będą mogły natychmiast podjąć działania i znacznie zredukować liczbę odrzutów produkcyjnych.

  • Uproszczenie procesów

Znacznie uproszczone będą procesy logistyczne w zakładach Bridgestone. Wprowadzenie technologii inteligentnych materiałów oznacza, że specjaliści będą mogli w sposób cyfrowy śledzić i zarządzać ścieżką obiegu przygotowanych materiałów oraz półproduktów w zakładzie. Znacząco ułatwi to planowanie produkcji i procesy administracyjne.

 

Czytaj także: Nowe technologie w budownictwie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in