FAKRO: XXVI Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych

18.04.2013

Adam Barteczko i Ewelina Langrzyk z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim oraz Tomasz Sołtys z Zespołu Szkół Budowlanych Nr 1 w Krakowie to laureaci współorganizowanej i sponsorowanej przez FAKRO XXVI Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych zorganizowanej 12 kwietnia w Nowym Sączu.

W klasyfikacji zespołowej zwyciężył Zespól Szkół Technicznych z Wodzisławia Śląskiego, drugie miejsce zajął Zespół Szkół nr 1 z Limanowej trzecie Zespół Szkół Budowlano-Informatycznych z Żor. W Finale Centralnym brało udział 49 szkół. Gospodarze olimpijskich zmagań, Zespół Szkół Budowlanych w Nowym Sączu, uzyskali wysoką, szóstą lokatę.

Dorocznym spotkaniom najlepszych uczniów polskich „budowlanek” od lat patronuje Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.  Spotkania młodych adeptów budownictwa z całej Polski, od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Uczestnicy są ocenianiprzez pracowników naukowych i wykładowców najlepszych polskich uczelni politechnicznych, którzy są także autorami pytań i zadań z jakimi muszą zmierzyć się przyszli budowlańcy.

 

 

Składające się z trzech części zadania nie były proste i wymagały naprawdę solidnego przygotowania – zgodnie przyznawali olimpijczycy – Musieliśmy na przykład zaprojektować strop międzypiętrowy w budynku mieszkalnym, a na schemacie konstrukcji katedry gotyckiej trzeba było wskazywać elementy konstrukcji umożliwiające przekrycie dużych rozpiętości. Jeszcze inne pytania obejmowały cechy fizyczne materiałów, jakie należy brać pod uwagę dobierając tynki i farby do wykończenie elewacji.

Jednak Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych to nie tylko forma współzawodnictwa między szkołami. To przede wszystkim okazja dla młodzieży do poznawania najnowszych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych w dziedzinie budownictwa – podkreślali jurorzy

Finały kolejnych edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych co roku odbywają się w innym regionie Polski. Po raz pierwszy gospodarzem spotkania była Małopolska i Nowy Sącz. 

Wielką atrakcją dla finalistów była wizyta w Firmie FAKRO. Przyszli budowlańcy i ich  opiekunowie nie kryli wrażenia, jakie zrobiło na nich nowosądeckie przedsiębiorstwo. 

Uroczyste podsumowanie olimpiady i wręczenie nagród odbyło się w sobotę, 13 kwietnia, w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza. W spotkaniu, obok laureatów, uczestniczyli członkowie Komitetu Głównego olimpiady, wykładowcy polskich uczelni technicznych oraz przedstawiciele władz samorządu Małopolski. Gościem finalistów był także JM Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.