Eko siedziba urzędu marszałkowskiego w Szczecinie

24.08.2019

Szczeciński urząd marszałkowski stawia na nowoczesne eko rozwiązania i oszczedność energii. Projekt budynku urzędu otrzymał już certyfikat BREEAM. Głównym wykonawcą inwestycji jest Mostostal Warszawa.

 

W ramach inwestycji gruntownie zostanie odrestaurowany budynek przy ul. Piłsudskiego oraz powstanie nowy – ekologiczny i pasywny budynek od ul. Mazowieckiej w Szczecinie. Realizacja skonsolidowanej siedziby urzędu marszałkowskiego pozwoli na przeprowadzenie rewitalizacji prawie całego kwartału w ścisłym centrum Szczecina oraz ograniczy koszty funkcjonowania urzędu. Budowa będzie kosztowała niemal 200 mln zł i zostanie dofinansowana z funduszy europejskich.

 

Eko siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego

Będzie to jedyna siedziba samorządu województwa w Polsce stworzona w ramach budownictwa pasywnego. Zapotrzebowanie budynku na energię ma być ekstremalnie niskie.

 

Projekty obydwu budynków – przebudowywanego przy ul. Piłsudskiego oraz nowego – pasywnego otrzymały certyfikaty BREEAM. To potwierdzenie na to, że obiekt będzie spełniał szereg rygorystycznych warunków związanych z wykorzystaniem ekologicznych materiałów, oszczędnością zużycia wody czy utrzymania odpowiedniej jakości powietrza.

 

Sprawdź też: Zielone budynki w liczbach. Raport 2019

 

Certyfikat wydawany jest przez londyńską, działającą globalnie instytucję BRE, a nad tym, aby certyfikaty otrzymały projekty obu budynków czuwał szczeciński oddział firmy Sweco Consulting sp. z  o.o. z Poznania. O wysokiej ocenie budynku pasywnego zdecydowało m.in. to, że będzie zbudowany w miejscu, które wcześniej było w pełni zagospodarowane. Woda deszczowa będzie wykorzystywana do spłukiwania toalet, a zainstalowane czujniki pozwolą monitorować, czy nigdzie nie ma wycieków, które generowałyby straty wody.

 

 

Lokalizacja obydwu budynków to ścisłe centrum Szczecina, co wiąże się z bardzo dobrym dostępem do wszelkich środków komunikacji. Osoby podróżujące do pracy na rowerze będą mogły skorzystać z zadaszonych stojaków rowerowych, szatni, czy prysznicy. Projektowane są również miejsca postojowe przystosowane do ładowania samochodów elektrycznych.

 

W budynku pasywnym znajdzie się także specjalna ścieżka edukacyjna, która pokaże, w jaki sposób nowoczesne budownictwo może ograniczać negatywny wpływ na środowisko.

 

Urzęd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

Zobacz: Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in