Dynamiczny warszawski rynek biurowy

21.08.2019

Wysoki popyt i niska podaż, spadek współczynnika pustostanów i elastyczne modele wynajmu. Tak wygląda w połowie 2019 roku warszawski rynek biurowy.

 

W sierpniu 2019 roku w stolicy znajduje się w użytkowaniu 5,5 miliona m2 biur. Wskaźniki powierzchni niewynajętych są wyjątkowo niskie, co wskazuje na wysoką aktywność najemców. Powierzchnia, która znajduje się w budowie szacowana jest aż na 15% istniejących zasobów. Pomimo tego, według analityków, na rynku mamy do czynienia z luką podażową. Od początku 2017 roku w strefie centralnej Warszawy przybyło zaledwie 180 000 m2 nowej powierzchni, a popyt w tym okresie przewyższył podaż ponad pięciokrotnie.

 

Fot. Agnieszka Karpińska

Trendy na warszawskim rynku biurowym

Jako jeden z trendów rynkowych analitycy wymieniają konsolidacje w sektorze finansowym i rosnącą aktywność operatorów coworkingowych. Banki oraz firmy ubezpieczeniowe centralizują swoje siedziby przenosząc się do prestiżowych obiektów w centrum stolicy – mBank do Mennica Legacy Tower, Getin Noble Bank do The Warsaw HUB C, a Warta do Warsaw Unit.

 

Od 2017 roku sektor biur serwisowanych i powierzchni coworkingowych w Warszawie rozwijał się bardzo aktywnie. Transakcje zawarte przez operatorów powierzchni elastycznych przekroczyły 100 000 m2. Większość z nich ulokowała swoje nowoczesne, designersko urządzone siedziby w Śródmieściu. Malejące wskaźniki pustostanów w centrum Warszawy i elastyczny model wynajmu powierzchni zapewniają rosnące zainteresowanie tego typu wynajmem przez najemców, również korporacyjnych.

 

Zobacz też: Rynek biurowy w Warszawie nadal w cenie

Strefy największej koncentracji biur na rynku warszawskim

Najwięcej biur znajduje się w Centralnym Obszarze Biznesu. W tej strefie realizowane są spektakularne wieżowce, w tym najwyższy biurowiec Unii Europejskiej – Varso Tower oraz kompleks biurowy SKYSAWA. Prestiżowa lokalizacja oraz bardzo dobrze rozwinięta komunikacja miejska rekompensują najwyższy poziom czynszów, które wynoszą ponad  20 euro za m2 miesięcznie. To także obszar koncentracji biur coworkingowych i serwisowanych.

 

Na drugim miejscu pod względem koncentracji przestrzeni biurowej jest zachodnia część miasta – okolice Alej Jerozolimskich, ulicy Połczyńskiej oraz Żwirki i Wigury. Ponad 2/3 powierzchni zlokalizowanej przy tych arteriach to biurowce – głównie w formie parków biznesowych. Najważniejsze atuty tych lokalizacji to bliskość Dworca Zachodniego, Lotniska Chopina i tras wylotowych z miasta.

 

Strefy biurowe Warszawy. Źródło: Źródło: Raport Colliers International pt. „Przewodnik po strefach biurowych”

Strefy największej podaży na warszawskim rynku biurowym

Największą podażą przestrzeni biurowej może pochwalić się Mokotów – aż 1 450 400 m2, z czego 77% skoncentrowane jest na Służewcu. Jest to okolica atrakcyjna ze względu na niższe czynsze (10,5-15 euro za m2 miesięcznie) oraz korzystne propozycje dodatkowych rozwiązań finansowych dla najemców. Słabym punktem lokalizacji jest utrudniona komunikacja. Ma się to zmienić po przebudowie ulicy Marynarskiej.

Warszawski rynek biurowy – dzielnice o mniejszym znaczeniu

Północ, podobnie jak południe stolicy, pełni funkcję głównie mieszkalną, za to Warszawa na wschód od Wisły stopniowo zmienia się w przestrzeń otwartą i przyjazną dla biznesu. Powstają tam nowe centra rozwoju przedsiębiorczości, takie jak Google Campus, a rewitalizowane przestrzenie pofabryczne przyciągają nowych najemców. Wartość dodaną stanowi także dobra komunikacja ze Śródmieściem, głównie za sprawą drugiej linii metra. Praga staje się atrakcyjną lokalizacją biznesową, która ma duży potencjał rozwoju zabudowy biurowej.

 

Źródło: Raport Colliers International pt. „Przewodnik po strefach biurowych”

 

Zobacz: Central Point – biura nad metrem

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in