Budynek Starter III we Wrocławiu gotowy. ZDJĘCIA

27.02.2020

Budynek Starter III stanął przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu. Przyciąga uwagę nietypowym układem okien, przypominającym grę Tetris.

 

 

We Wrocławiu przy Wybrzeżu Pasteura znajdują się jeszcze dwa Startery. Powstały w 2013 i 2017 r. Trzeci przy skrzyżowaniu ul. Borowskiej z Dyrekcyjną, blisko galerii handlowej Wroclavia, oddano właśnie do użytkowania. W budynku Starter III znalazło się 255 mikroapartamentów, lokale usługowe oraz garaż podziemny.

Mikroapartamenty mają powierzchnię od 16 do 69 m². Najwięcej jest lokali jednopokojowych z aneksem kuchennym i łazienką. Niektóre, znajdujące się na ostatnim piętrze mają tarasy. Wszystkie są wyposażone w klimatyzację i wykończone pod klucz. Inwestorzy nabywają je pod wynajem.

To bardzo charakterystyczny budynek, którego układ okien

Starter III jest przyklejony do zabytkowego budynku z czerwonej cegły, w którym obecnie mieści się centrum seniora, dlatego jego fasada jest wykonana z płytki klinkierowej imitującej cegłę.

 

 

Charakterystycznym motywem obiektu są na pewno okna ułożone w kształt liter „L” oraz „I”, co jest nawiązaniem do znanej gry Tetris. Powoduje to, że na pierwszy rzut oka trudno doliczyć się pięter (a jest ich 6). Powtarzalny wzór, który w ten sposób powstał, ma na celu uporządkowanie przestrzeni miejskiej. Taki zabieg stosuje się zwłaszcza projektując budynki biurowe i hotelowe, gdyż sprzyja temu modułowość ich wnętrza.

Tylna elewacja Startera III jest za to bardzo prosta. Zastosowano biały kolor w celu rozjaśnienia przestrzeni niedużego dziedzińca.

– Z jednej strony budynku kompozycja jest dynamiczna i zróżnicowana kolorystycznie, a z drugiej bardzo wyważona, minimalistyczna i jednolita – mówi Artur Szczepaniak z pracowni AP Szczepaniak, odpowiedzialnej za projekt obiektu. – To celowy zabieg, który niejako stworzył tu dwa różnorodne światy.

Obiekt został zrealizowany przez spółkę Dolnośląskie Inwestycje, a za jego projekt odpowiada pracownia AP Szczepaniak, która zaprojektowała także dwa pozostałe Startery.

 

 

Zdjęcia: Maciej Lulko

 

Czytaj także: Nowa Manufaktura we Wrocławiu – rusza realizacja

Nowoczesna prefabrykacja w budownictwie mieszkaniowym

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.