Transakcje inwestycyjne w I półroczu – Polska w czołówce

28.08.2019

W I półroczu sfinalizowano transakcje inwestycyjne na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej o wartości 5,47 mld euro, z czego aż 50% przypadło na Polskę.

 

Fot. Free-Photos – pixabay.com

 

Transakcje inwestycyjne w rejonie CEE

W ciągu pierwszych 6 miesięcy br. na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) odnotowano szereg transakcji inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 5,47 mld euro. Polska z wynikiem 2,72 mld euro jest niekwestionowanym liderem (prawie 50% udziału), tuż za nią znalazły się Czechy osiągając 1,68 mld euro (30%) – wynika z danych firmy doradczej JLL. W obu krajach wyjątkowo aktywni byli inwestorzy azjatyccy, głównie z Korei Południowej. Kolejne w czołówce znalazły się Węgry – 400 mln euro, następnie Słowacja – 350 mln euro i Rumunia – 338 mln euro.

 

– Zakładając bardzo pozytywny scenariusz, na koniec tego roku wartość umów kupna/sprzedaży nieruchomości w regionie może nawet przewyższyć rekordowe 13,23 mld euro zarejestrowane w 2018 r. Polska ma szansę zbliżyć się do znakomitych ubiegłorocznych wyników, a to za sprawą dużych transakcji zaplanowanych do realizacji w drugiej połowie 2019 r. W Czechach apetyt inwestycyjny pozostaje silny, chociaż tamtejszy rynek odczuwa skutki ograniczonej podaży obiektów typu prime. Wyniki zanotowane na Węgrzech i w Rumunii mogą się nawet potroić do końca roku, co odzwierciedla mocną kondycję rynku, szczególnie w przypadku Rumunii – komentuje Mike Atwell, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Czechach i Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

 

Polska liderem transakcji inwestycyjnych w CEE

Polski rynek inwestycyjny odnotował bardzo dobre wyniki w I połowie 2019 r.

– Wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniosła 2,72 mld euro w I półroczu i był to drugi najlepszy wynik w historii naszego rynku. W I połowie 2019 r. zawarto ok. 60 transakcji, a rynek biurowy dominował zarówno pod względem ich wartości, jak i liczby. W podziale na sektory: 1,67 mld euro przypadło na biura, 430 mln euro na nieruchomości handlowe, 374 mln euro na sektor magazynowy, 135 mln euro na hotele, 47 mln euro na sektor mieszkaniowy i 60 mln euro na pozostałe nieruchomości. Pod względem wartości transakcji kapitał azjatycki odpowiadał za ponad jedną trzecią przejęć, koncentrując się na polskich aktywach biurowych i przemysłowych. Stopy kapitalizacji utrzymywały się na stabilnym poziomie we wszystkich klasach aktywów. Spodziewamy się dalszej kompresji do końca roku, z wyłączeniem rynku nieruchomości handlowych – komentuje Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający JLL w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Przeczytaj też: Nie słabnie popyt na powierzchnie magazynowe

 

Transakcje inwestycyjne w sektorze biurowym

W I połowie br. polski sektor biurowy był najaktywniejszy pod kątem inwestycji, a to w dużej mierze dzięki transakcjom, które były już na zaawansowanym etapie w 2018 r. i ostatecznie zostały zamknięte do końca czerwca br.

Według Roberta Sztemberga, dyrektora ds. rozwoju biznesu JLL na rynkach kapitałowych, aktywność na rynku biurowym będzie kontynuowana w II połowie tego roku. Transakcje o łącznej wartości ponad 2 mld euro znajdują się obecnie na różnych etapach zaawansowania.

Największe transakcje inwestycyjne w sektorze biurowym z I półrocza: West Station (I+II) w Warszawie sprzedane przez JV HB Reavis & PKP do singapurskiego inwestora Mapletree za ok. 190 mln euro; przejęcie 70% udziałów w regionalnym portfolio biurowym EPP (Malta Office Park w Poznaniu, Symetris Business Park I&II w Łodzi, O3 Business Park I&II w Krakowie) przez Henderson Park; sprzedaż Warsaw Trade Tower przez Akron do Globalworth za ok. 133 mln euro; Ethos w Warszawie zakupiony przez Credit Suisse Asset Management od Kulczyk Silverstein Properties za ok. 115 mln euro.

 

Fot. jimbarbossa – pixabay.com

 

Polecamy: 6 kluczowych zjawisk na rynku nieruchomości komercyjnych

 

Transakcje inwestycyjne w sektorze handlowym

– Całkowity wolumen inwestycji wyniósł na koniec lipca br. 728 mln euro dzięki zamknięciu kilku znaczących transakcji, m.in.: Atrium Felicity w Lublinie i Atrium Koszalin, kupionych przez ECE European Prime Shopping Centre Fund II od Atrium za 298 mln euro; czterech centrów M1 (Bytom, Częstochowa, Radom, Poznań) nabytych przez EPP od Chariot Top Group B.V. za 224 mln euro; zakupie przez Atrium European Real Estate centrum handlowego King Cross Jubilerska w Warszawie za 43 mln euro oraz kupnie przez NEINVER i Nuveen Real Estate niedawno otwartego Silesia Outlet w Gliwicach za 31,5 mln euro – wymienia Agnieszka Kołat, dyrektor, Dział Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

 

W I półroczu br. odnotowano niższy wolumen transakcji handlowych (430 mln euro) w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Należy jednak podkreślić, że I półrocze 2018 r. było rekordowe, jako że wtedy została zawarta transakcja portfelowa Chariot o wartości ok. 1 mld euro, która sama w sobie stanowiła ponad 50% całkowitego wyniku rynku handlowego w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku.

 

Transakcje inwestycyjne w powierzchnie magazynowo-przemysłowe

Jak mówi Robert Sztemberg, w sektorze magazynowym w I półroczu tego roku odnotowano transakcje inwestycyjne o wartości 374 mln euro. Jest to najlepszy wynik w historii polskiego rynku. Na rynku nieruchomości magazynowych i logistycznych najbardziej aktywni byli inwestorzy z Azji, szczególnie z Korei Południowej.

Dominowały transakcje, których przedmiotem były duże przedsięwzięcia magazynowe zajmowane przez pojedynczych najemców. Należą do nich min. Amazon we Wrocławiu i Eurocash w Koninie przejęte przez Hines/Mirae od Blackstone za ok. 130 mln euro; centrum dystrybucyjne Zalando Lounge kupione przez Hines/IGIS AM od Hillwood za ok. 85 mln euro; obiekt Castoramy w Strykowie przejęty przez Tritax od Panattoni za ok. 55 mln euro. JLL spodziewa się utrzymania zainteresowania polskim rynkiem w nadchodzących miesiącach.

 

Transakcje inwestycyjne w sektorze hotelowym i mieszkaniowym

W analizowanym okresie polski sektor hotelowy odnotował wolumen inwestycyjny w wysokości 135 mln euro, przekraczając tym samym wynik za cały rok ubiegły (119 mln euro). Do największych transakcji inwestycyjnych zaliczyć można: zakup Sheraton Warsaw przez Patron Capital od Benson Elliot i Walton Street za ok. 90 mln euro.

W sektorze mieszkaniowym natomiast LRC Group kupiła 175 mieszkań w Pacific Residence (Solec 24) w Warszawie za ok. 47 mln euro. Zanotowano też pierwszą na polskim rynku transakcję dotyczącą domów studenckich – spółka joint venture Kajima & Griffin Real Estate zakupiła Student Depot za prawie 60 mln euro.

 

Czytaj także: Rośnie rynek nieruchomości handlowych. Raport

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in