W ostatnich latach zmniejszyła się liczba miejsc w polskich akademikach. Jednocześnie z roku na rok przybywa zagranicznych studentów. Czy znajdą się dla nich miejsca w prywatnych akademikach?
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, liczba zagranicznych studentów na polskich uczelniach rośnie średnio o 10 proc. w skali roku. Szacuje się, że w 2021 roku w Polsce będzie studiować około 100 tys. obcokrajowców. Tylko 15 proc. ogółu studentów w Polsce może liczyć na miejsce w akademiku (w Wielkiej Brytanii w domach studenckich mieszka aż jedna trzecia z nich). Dlatego też dużym wyzwaniem jest zapewnienie studentom odpowiedniej bazy noclegowej.
Zobacz: Budowa akademika BaseCamp w Łodzi
Problemem jest nie tylko niewystarczająca liczba miejsc w państwowych i prywatnych akademikach, ale też ich standard. W Polsce zdecydowana większość miejsc w akademikach znajduje się w pokojach wieloosobowych, ze wspólnymi łazienkami i kuchniami. W Europie Zachodniej standardem są pokoje jedno- lub dwuosobowe. Problem dostrzegły już polskie uczelnie, czego przejawem jest, paradoksalnie, spadająca liczba miejsc w domach studenckich. Liczba ta zmniejszyła się bardzo istotnie: z około 150 tys. w roku 2004 do około 126 tys. w roku 2017. Jednym z powodów jest trend zamiany pokoi wieloosobowych na rzecz jedno- lub dwuosobowych.
Domy studenckie. Fot. SGGW
Prywatne akademiki to szansa inwestycyjna dla deweloperów
Z analiz Upper Finance wynika, że niszę na polskim rynku dostrzegli już inwestorzy prywatni, którzy wzorem rynków zachodnioeuropejskich są coraz bardziej zainteresowani oferowaniem miejsc w niezależnych od uczelni domach studenckich. Analitycy podkreślają, że są to projekty trudniejsze niż typowa mieszkaniówka, o dużo dłuższym horyzoncie zwrotu z inwestycji, wymagające kompetencji długoterminowego zarządzania nieruchomością, a nie jedynie szybkiej sprzedaży. Być może jednak deweloperzy będą skłonni realizować tego typu inwestycje, tym bardziej, że popyt na rynku akademików jeszcze przez wiele lat będzie przewyższał podaż.
Z danych Savills wynika, że w ciągu najbliższych kilku lat w Polsce może powstać nawet 10 tys. miejsc w tzw. prywatnych akademikach. Jedna czwarta tych miejsc jest już w budowie – w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu. A ile kosztuje prywatny akademik? Ceny zaczynają się od 1 tys. zł w pokoju dwuosobowym i sięgają 2 tys. zł w pokoju jednoosobowym.
Upper Finance
Sprawdź: Pierwszy akademik Student Depot w Warszawie