10 maja 2006 r. Instytut Techniki Budowlanej oraz Związek Pracodawców – Producentów Materiałów dla Budownictwa zorganizowały Forum Dyskusyjne „Co zmienić w Dyrektywie o wyrobach budowlanych?”.
Komisja Europejska uznała, że Dyrektywa Wyroby Budowlane (89/106/EEC) – DWB jedynie częściowo i w sposób niedostateczny eliminuje bariery handlowe, a jednocześnie, poprzez skomplikowane przepisy techniczne i problemy interpretacyjne, przysparza kosztów i problemów producentom, a także władzy publicznej. Dlatego komisja podjęła prace zmierzające do zmiany przepisów w celu ich uproszczenia. Chodzi o zapewnienie rzeczywistego, a nie formalnego dostępu do rynku UE, a równocześnie stosowanie rozwiązań, które obniżą koszty wprowadzania wyrobów budowlanych na rynek. Istotne są m.in. niejasności w zakresie roli i rzeczywistego znaczenia oznakowania CE. Przed przystąpieniem do opracowania konkretnej propozycji ustawodawczej komisja chce przeprowadzić szeroką konsultację ze środowiskiem i władzami publicznymi.
Forum było początkiem dyskusji na te tematy i próbą wypracowania stanowisk, które przedstawiciele strony polskiej prezentować będą w dalszych pracach legislacyjnych. Gospodarzami Forum byli doc. Stanisław M. Wierzbicki – dyrektor ITB, mgr Marek Kaproń – zastępca dyrektora ITB, Ryszard Kowalski – prezes Związku Pracodawców – Producentów Materiałów dla Budownictwa. Celem Forum było wyrobienie sobie przez uczestników własnego poglądu na temat rozwiązań istniejących i wymagających zmian w Dyrektywie również na podstawie dyskusji nad pytaniami ankiety opracowanej przez Komisję Europejską. Zdaniem Ryszarda Kowalskiego, ponieważ wymagania podstawowe nie odnoszą się do wyrobu, ale zawsze do obiektu, który z tych wyrobów powstał, więc o tym, czy rynek „przyjmie wyrób”, decydują projektant, inwestor i wykonawca. Dyskusja wykazała często bardzo różnorodne stanowiska poszczególnych uczestników Forum w odniesieniu do pytań ankiety i to stanowić będzie podstawę do dalszych prac nad zmianami przepisów.
Krystyna Wiśniewska