Dodatkowy wynik finansowy za 2015 r. w kwocie 234 337,65 zł delegaci na zjeździe sprawozdawczym Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa przeznaczyli na cele statutowe.
Głosowali nad akceptacją wszystkich sprawozdań za 2015 r. Jednogłośnie udzielili kierownictwu izby absolutorium. Również jednogłośnie zjazd przyjął budżet na 2016 r. wynoszący 1 880 480 zł.
Był to kolejny rok, w którym wydatki zrównoważono z wpływami, a z oszczędności gromadzonych przez lata w październiku dokupiono dodatkowe pomieszczenia na potrzeby izby.
Nie brakło więc powodów do zadowolenia, ale mówiono także o tym, co przeszkadza w codziennej pracy budowlanych, m.in. o: kontaktach z administracją architektoniczno-budowlaną, konieczności rozdzielenia specjalności instalacji sanitarnych, ustaleniu w prawie, czy kierownik budowy ma odpowiadać także za wykonane instalacje, rozważeniu przez PIIB oraz resort przywrócenia dłuższych praktyk zawodowych, bo coraz więcej osób na egzaminach wykazuje brak wiedzy praktycznej, wystosowaniu do firm apelu o przyjmowanie praktykantów i zapewnienie im rzetelnego programu pracy, wyraźnym sprecyzowaniu wykształcenia i przedmiotów zawodowych na uczelni, wymaganych na uprawnienia. Rozmawiano też o tym, że projekty wielu inwestycji są często niedopracowane, dla oszczędności ogranicza się badania geologiczne, projektanci nie lubią nowych technologii, wiele jest problemów geodezyjnych, wprowadzić trzeba obowiązek ustawicznego poszerzania wiedzy praktycznej, a nawet co 10 lat udokumentowania pracy na budowie lub w biurze projektowym, konieczne jest rozszerzenie szkolenia w nowych formach w powiatach, a także należy przyjąć zasadę honorowania odznakami PIIB także kierowników budów, inspektorów nadzoru czy projektantów.
Uczestniczący w zjeździe Andrzej R. Dobrucki, prezes PIIB, zaprezentował najważniejsze zagadnienia, jakie stoją przed samorządem zawodowym oraz inżynierami budownictwa pełniącymi na co dzień funkcje techniczne. Po zakończeniu obrad prezes PIIB powiedział: Zjazd był właściwie przygotowany i świetnie zrealizowany. Zarówno frekwencja, jak i dyscyplina dyskutantów, merytorycznie opracowane materiały zjazdowe sprawiały wrażenie, że organizatorzy obrad włożyli wiele wysiłku w powodzenie tego przedsięwzięcia. Oby tak dalej w działalności świętokrzyskiej izby.
W obradach uczestniczyło 98 delegatów (tj. 85%), m.in. Jacek Bojarowicz, p.o. dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, członek Świętokrzyskiej OIIB. Na skutek ożywionej dyskusji zjazd trwał o wiele dłużej niż w poprzednich latach.
Andrzej Orlicz