Aktywność uczestników Zjazdu Świętokrzyskiej Izby (frekwencja 92%) i ich uważne zainteresowanie osiągnięciami w 2009 r., przedstawionymi przez prezesa Andrzeja Pieniążka oraz planami i strategią na najbliższe lata, wynikały m.in. z faktu, iż po raz pierwszy w kronikach Izby delegaci zostali wyłonieni na zebraniach w poszczególnych powiatach.
Spośród nich liczna grupa została wybrana do nowych władz Izby. Reprezentacja wielu środowisk regionu stanowi mocny argument dla OR Izby do podejmowania odważnych oraz skutecznych decyzji na rzecz inżynierów i techników.
To są kompetentni i odpowiedzialni budowlańcy, stanowiący podstawę udanych procesów inwestycyjnych. Aby dotrzymać kroku szalonym zmianom w technologiach i technikach budowania, musimy zadbać o możliwość poszerzania wiedzy na co dzień przez naszych członków – mówił Ryszard Zbróg, senior kieleckich budowlanych.
Wicemarszałek województwa Zdzisław Wrzałka jako inżynier miał okazję poznać zawód budowlańca i jego problemy, pracując w firmie wykonawczej: Dlatego cieszy mnie sukces, jakim jest każda udana budowa i potrafię docenić ogromny wkład ludzi budownictwa w rozwój regionu.
Wiceprzewodniczący PIIB Zbysław Kałkowski, wręczywszy honorowe odznaki PIIB, powiedział: Liczę, że zjazd PIIB w czerwcu w Warszawie będzie równie żarliwy i merytoryczny jak w Kielcach. Członkowie w całym kraju oczekują od kierownictwa Polskiej Izby rozwiązania newralgicznych problemów budowlańców, jakim są spójne i trafne przepisy zawarte w ustawach. A tych niestety nadal nie ma, bo niekorzystne działania parlamentarne, chaos w poczynaniach proceduralnych spowodowały, że część projektów leży w ministerialnych szufladach, inne są rozpatrywane przez Trybunał Konstytucyjny, a zapowiadanego kodeksu budowlanego nie ma.
W dyskusji zwracano uwagę na kwestie związane z książkami praktyk, na interpretację przepisów dotyczących praktyk w projektowaniu i wykonawstwie. Po raz kolejny wróciły sprawy techników i uprawnień dla nich, a także przywrócenia pełnych uprawnień dla inżynierów bez tytułu mgr. Dyskutanci domagali się zaprzestania deprecjonowania tych fachowców, odgrywających podstawową rolę na budowach. Lepiej zadbajmy o ich odpowiednie kształcenie w technikach i na uczelniach, stosujących studia dwustopniowe, ustalmy zakres kwalifikacji, jakie powinien mieć absolwent uczelni.
Delegaci jednogłośnie udzielili Radzie absolutorium za prace w 2009 r., wybrali Andrzeja Pieniążka przewodniczącym (nie było kontrkandydatów).
Przewodniczącym Komisji Kwalifikacyjnej został Andrzej Pawelec, Komisji Rewizyjnej – Zbigniew Dusza, Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej – Michał Łapiński, a szefem Sądu Dyscyplinarnego – Jan Gąsior. Na Zjazdach Krajowych PIIB naszą Izbę reprezentować będą: Bolesław Balcerek, Tadeusz Durak, Michał Łapiński, Andrzej Pawelec, Andrzej Pieniążek, Wojciech Płaza, dr Stefan Szałkowski. Obrady trwające blisko osiem godzin sprawnie poprowadził Tomasz Marcinowski, któremu pomagali: Monika Czekaj, Ewa Maruszak, Janusz Tkaczyk i Michał Łapiński.
Obrady poprzedziła minuta ciszy, którą uczczono pamięć 96 osób, ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Uczczono też pamięć 22 członków Izby, zmarłych w 2009 r.
Andrzej Orlicz
Zdjęcia autora
Andrzej Pieniążek – od kwietnia 2008 r. – przewodniczący OR w Kielcach, przez 6 lat był wiceprzewodniczącym, wieloletni członek Krajowej Komisji Rewizyjnej. Mgr inż. w zakresie inżynierii sanitarnej oraz ciepłownictwa (absolwent Politechniki Wrocławskiej oraz Warszawskiej), pracował w kraju i zagranicą. Wykładowca akademicki. Ma uprawnienia wykonawcze i projektowe, rzeczoznawca budowlany oraz PZITS. Złoty Krzyż Zasługi, odznaka „Za zasługi dla Kielecczyzny”, wyróżnienia honorowe PZITS, NOT, SITK oraz PIIB. Ma żonę (mgr filologii polskiej) oraz dwie córki.