Działalność organów w 2023 r., budżet na 2024 r., odznaki honorowe, dyskusja o praktykach zawodowych – tak w skrócie można opisać XXIII Zjazd Sprawozdawczy Podlaskiej OIIB.
Zjazd, który odbył się 19 kwietnia br. tradycyjnie już w „Domu Technika” w Białymstoku, skoncentrowany był głównie na ocenie działalności Podlaskiej OIIB w roku 2023. Spotkanie zgromadziło 90 na 115 delegatów i trwało ponad 3 godziny. Obrady prowadził Waldemar Jasielczuk, wybrany przez delegatów na przewodniczącego zjazdu.
Z uwagi na brak udziału w wydarzeniu przedstawiciela PIIB delegaci wysłuchali listu Mariusza Dobrzenieckiego, prezesa KR PIIB, skierowanego do uczestników zjazdu. Uroczystym akcentem było wręczenie Odznak Honorowych PIIB nadanych przez Krajową Radę PIIB na wniosek organów PDL OIIB. Złotą odznakę otrzymał Marek Gwiazdowski, a srebrne – Tomasz Kamiński, Janusz Ryszard Krentowski, Karol Paweł Mor, Tomasz Konrad Olewiński, Wojciech Sadowski, Adam Sawicki, Tomasz Surowiec i Jacek Szumski.
Kolejnym punktem porządku obrad była kwestia zmniejszenia lub uzupełnienia składu organów Podlaskiej OIIB: Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Wynikało to z przyjętej przez zjazd rezygnacji z pełnienia funkcji w tych organach przez dwóch ich członków. Zjazd opowiedział się za zmniejszeniem składu tych organów. W ten sposób OKR do końca kadencji będzie działać w składzie pięcioosobowym, a OROZ w siedmioosobowym.
Następnie przystąpiono do zaprezentowania sprawozdań. Działalność Okręgowej Rady PDL OIIB w 2023 r. omówił Krzysztof Ciuńczyk, jej przewodniczący, akcentując najważniejsze decyzje tego organu i wydarzenia, jakie miały miejsce w ostatnim roku. Sprawozdanie finansowe zreferowała Agnieszka Wawdziejczuk, skarbnik izby. Działalność pozostałych organów Podlaskiej OIIB przedstawili ich przewodniczący: Krzysztof Falkowski – Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej, Wojciech Kamiński – Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego, Tadeusz Maciak – Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz koordynator Elżbieta Sacharewicz – Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Po przerwie w obradach delegaci w wyniku głosowania zatwierdzili przedstawione sprawozdania oraz ocenili pozytywnie wykonanie budżetu PDL OIIB w 2023 r., udzielając absolutorium radzie. Zjazd bezwzględną większością głosów zaakceptował także budżet izby na 2024 r.
Kolejną kwestią było podjęcie przez zjazd uchwały w sprawie przyjęcia w Podlaskiej OIIB uproszczonych zasad sporządzania sprawozdań finansowych przewidzianych dla jednostek mikro za 2024 r. i na kolejne lata.
Ostatnim etapem spotkania było głosowanie nad wnioskami przedłożonymi przez delegatów. W efekcie przyjęto postulat o zamieszczeniu w portalu Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa „środowiskowych zasad wyceny prac projektowych”. Postulat ten zostanie przekazany do Krajowego Zjazdu PIIB. Odrzucony natomiast został wniosek o pokrycie w całości lub części składek na ubezpieczenie OC członków z budżetu izby. U podstawy tej inicjatywy leżało równe wydatkowanie środków z budżetu na członków niekorzystających z innych form oferowanych i finansowanych przez izbę. Jednym z argumentów przeciwko przyjęciu takiego rozwiązania były kwestie formalno-podatkowe.
Zjazd przyjął również wnioski do Krajowej Rady PIIB o przyznanie Odznak Honorowych PIIB Agnieszce Żero i Mariuszowi Kłokowskiemu, zastępcom przewodniczącego OR PDL OIIB, oraz Krzysztofowi Glebie-Zawadzkiemu, zastępcy przewodniczącego OKR PDL OIIB.
Po bloku głosowań delegaci zostali zachęceni do dyskusji, której głównym tematem była kwestia zapewniania odpowiedniego poziomu praktyk zawodowych upoważniających do wykonywania zawodu inżyniera budownictwa.
Monika Urban-Szmelcer
Fot. autorki
Czytaj także: