18 kwietnia br. przy ponad 67% frekwencji, pod przewodnictwem Marii Mleczko-Król obradował VIII Zjazd Sprawozdawczy Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Obrady zainaugurował wykład prof. B. Rymszy i dr J. Rymszy pt. „O tworzeniu spójnego systemu aktów prawnych i przepisów technicznych w drogownictwie”. Prelegenci dokonali analizy aktów prawnych funkcjonujących w infrastrukturze drogowej oraz wskazali na niezbędne zmiany w celu dostosowania ich do aktualnego poziomu techniki w budownictwie drogowym. Jednak największym zainteresowaniem wśród delegatów cieszyła się prezentacja dotycząca renowacji minaretu przy Katedrze w Kamieńcu Podolskim.
Delegaci w formie uchwał zatwierdzili sprawozdania za rok 2008 Okręgowej Rady, Sądu Dyscyplinarnego, Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, Komisji Kwalifikacyjnej i Komisji Rewizyjnej. Udzielili absolutorium Radzie Izby i zatwierdzili sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2008 oraz przyjęli nowy budżet na rok 2009. Podjęto także uchwałę o zakupie lokalu na siedzibę Izby, przeznaczając na to środki zaoszczędzone w poprzednich latach.
Następnie sekretarz PIIB Janusz Rymsza w imieniu prezesa PIIB wręczył Złotą Odznakę Honorową PIIB Tadeuszowi Tarczyńskiemu oraz Srebrne – Januszowi Kurzycy i Henrykowi Milewskiemu.
Przyjęto także program działań na bieżący rok, w tym najważniejsze: kontynuację bezpłatnych szkoleń dla członków Izby zgodnie z tematyką ustaloną na podstawie wpływających wniosków, wspomaganie działalności wydawniczej własnej i stowarzyszeń naukowo-technicznych, ułatwianie dostępu do norm i informacji techniczno-prawnych, zapewnienie dostępu do „serwisu budowlanego”, promowanie nowych form szkoleniowych dla członków Izby, podjęcie współpracy z wydziałami wyższych uczelni regionu, kształcących w specjalnościach objętych uprawnieniami budowlanymi, w zakresie wypracowania optymalnych programów studiów i dokształcania inżynierów budownictwa.
Wśród gości Zjazdu byli obecni dyrektor Wydziału Infrastruktury i Geodezji Urzędu Wojewódzkiego Marek Świetlik, który w imieniu Wojewody Opolskiego przedstawił problematykę zamian procedur realizacji inwestycji w aspekcie nowego prawa budowlanego i prawa ochrony środowiska.
Dyrektor Elektrowni Opole, w której sali konferencyjnej odbywał się Zjazd, omówił plan jej rozbudowy o dwa bloki
energetyczne.
energetyczne.
W dyskusji delegaci zwracali uwagę na aktualne problemy nurtujące środowisko, a szczególnie wskazywali bariery i problemy utrudniające proces budowlany. Przykładem może być konieczność przedkładania oryginalnych zaświadczeń o przynależności do samorządu zawodowego w postępowaniach administracyjnych, prowadzonych w sprawach budowlanych. Uznano, że wymagania te nie korespondują z obowiązującą zasadą maksymalnego ułatwiania obywatelowi czy też instytucjom procedury administracyjnej w sprawach budowlanych, stąd delegaci domagali się przywrócenia uprzedniej procedury. Zgłoszono wniosek, aby sprawę tę rozwiązał Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przy mediacji Wojewody Opolskiego.
Janusz Rymsza przedstawił działania krajowych organów Izby w zakresie umacniania roli naszego samorządu w aspekcie wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego.
Po zakończeniu Zjazdu delegaci mieli okazję do zwiedzenia obiektów Elektrowni Opole.
dr inż. Adam Rak
przewodniczący Rady Opolskiej OIIB
Fot. Jan Broniewicz