XI Zjazd Sprawozdawczy Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, który odbył się 14 kwietnia br. w Domu Technika NOT w Bydgoszczy, był solidnie przygotowany od strony merytorycznej oraz organizacyjnej.
Blisko 80-procentowa frekwencja zapewniła obradom prawomocność podejmowanych uchwał. Cenną innowacją organizacyjną było prezentowanie na ekranie wszystkich ważniejszych danych statystycznych, dotyczących 10-lecia funkcjonowania izby.
Gośćmi zjazdu byli: wiceprezydent Bydgoszczy Grażyna Ciemniak i przedstawiciele uczelni technicznych zaprzyjaźnionych z izbą – prezydent Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy mgr Roman Czakowski i prodziekan K-PSW doc. dr inż. Piotr Wilkoszewski, rektor Wyższej Szkoły Techniki i Przedsiębiorczości we Włocławku prof. dr hab. inż. Maciej Woropay.
Jak wynikało ze sprawozdania przewodniczącego Okręgowej Rady prof. Adama Podhoreckiego, izba może mieć satysfakcję z uporczywego dopominania się o realizację ważnych wniosków delegatów, kierowanych pod adresem PIIB. Wreszcie pojawiła się szansa na zajęcie przez rząd i parlament zdecydowanego stanowiska w kwestii „rażąco niskich cen” w przetargach publicznych, jest nadzieja na nową kodyfikację przepisów Prawa budowlanego.
W ubiegłym roku OR wprowadziła bon szkoleniowy, czyli częściową refundację kosztów szkoleń organizowanych poza izbą, w których uczestniczą jej członkowie. Do udziału w obradach rady po raz pierwszy zaproszono, jako słuchaczy, młodych inżynierów z najlepszymi wynikami z egzaminów na uprawnienia. Rada planuje podjąć działalność gospodarczą, aby wesprzeć finanse izby, ale tej kwestii nie dyskutowano w czasie zjazdu, gdyż koncepcja budzi jeszcze wiele wątpliwości natury prawnej.
Zjazd w oddzielnej uchwale udzielił rekomendacji delegatom na obrady krajowe, by głosowali przeciw propozycji podwyższenia składek członkowskich. Zaakceptowano dwa wnioski: o poparcie apelu sprzeciwiającego się tendencjom do wykreślenia z Konstytucji art. 17, zapewniającego rozwój samorządów zawodowych, a także o wykreślenie z punktu 7a w art. 3 Prawa budowlanego, dotyczącego przebudowy obiektu liniowego, warunku zachowania takiej samej długości obiektu, gdyż powoduje to problemy praktyczne.
Obrady prowadził przewodniczący Jacek Kamiński, wspierany przez Stefanię Bik oraz Edwarda Smentka.
Tadeusz Kozłowski