8-10 czerwca br. na Wydziale Budownictwa Politechniki Opolskiej odbył się ogólnopolski zjazd dziekanów uczelni akademickich kształcących na kierunku budownictwo
W zjeździe udział wzięło 80 uczestników z 21 uczelni polskich, głównie dziekani i prodziekani wydziałów kształcących przyszłych inżynierów budownictwa. Wśród znamienitych gości był prof. Tadeusz Więckowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, rektor Politechniki Wrocławskiej. Ponadto w zjeździe uczestniczyli rektorzy: prof. Tomasz Łodygowski – Politechniki Poznańskiej, gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk – WAT w Warszawie, prof. Petro Yasniy – Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego, prof. Zbigniew Kledyński – prorektor Politechniki Warszawskiej. Komitet Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk reprezentował jego przewodniczący prof. Wojciech Radomski. W wydarzeniu udział wzięli także prof. Barbara Rymsza, członek Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych, Andrzej Roch Dobrucki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Ryszard Trykosko, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, oraz przedstawiciele przemysłu.
Tematyką wiodącą zjazdu była „Współczesna nauka we współpracy z przemysłem”. Wprowadzeniem do szeroko pojętej dyskusji w tym obszarze były przedstawione referaty: prof. Tadeusza Łodygowskiego o szansach i trudnościach takiej współpracy, Ingrid Szrajer, eksperta Ministra Infrastruktury i Rozwoju, o szansach finansowania w latach 2014-2020 wspólnych projektów unijnych realizowanych przez przedsiębiorstwa przy wsparciu naukowym uczelni. Przykłady zrealizowanych prac i wyzwań dla nauki przedstawili Ryszard Trykosko oraz prof. Zbigniew Zembaty, prodziekan ds. nauki Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej, który wygłosił referat dotyczący sejsmiczności indukowanej w Polsce i na świecie. Prof. dr hab. Stefania Grzeszczyk, dziekan Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej, zaprezentowała działalność naukową, dydaktyczną i współpracę wydziału z przemysłem. Podkreśliła rolę działających na wydziale laboratoriów badawczych, które uczestnicy zjazdu mieli okazję zwiedzić.
Uczestnicy Zjazdu Dziekanów Kierunku Budownictwo 2015 (fot. Sławoj Dubiel)
Prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, przedstawił najnowsze osiągnięcia i problemy związane z komercjalizacją wyników badań naukowych Politechniki Opolskiej. Omówił współpracę z przedsiębiorstwami i instytucjami z otoczenia biznesu oraz podał kilka przykładów udziału politechniki w pozyskiwaniu partnerów z przemysłu. Andrzej R. Dobrucki omówił problematykę współpracy wyższych uczelni z PIIB w aspekcie ustawy deregulacyjnej oraz rolę uczelni w znowelizowanej procedurze uzyskiwania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Podał niektóre wymagania konieczne do spełnienia przez uczelnie w celu zwolnienia ich absolwentów z egzaminu na uprawnienia budowlane. Opolszczyzna, dzięki lokalizacji surowców naturalnych do produkcji cementu i wapna oraz poprzez zlokalizowane tutaj cementownie, identyfikowana jest jako „polskie zagłębie cementowe”. Uczestnicy zjazdu odwiedzili Cementownię Górażdże, gdzie wzięli udział w wykładzie dotyczącym historii i rozwoju firmy Górażdże Heidelberg Cement Group, a także zwiedzili wybrane obiekty na jej terenie. Przedstawiciele gospodarzy omówili współpracę koncernu z nauką i udział studentów wydziałów budownictwa w realizowanym przez firmę projekcie edukacyjnym „Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże (UBGG)”. Bezpieczeństwo energetyczne kraju, budowa nowych obiektów o znaczeniu strategicznym oraz konieczność wdrażania nowych rozwiązań to szczególne wyzwania dla nauki. Obecnie w Opolu realizowana jest największa polska inwestycja ostatniego 25-lecia, o wartości 12 mld zł, związana z rozbudową Elektrowni Opole. Jacek Kulawik i Andrzej Podlaski, przedstawiciele firmy ALSTOM Power, głównego projektanta budowy 5 i 6 bloku Elektrowni Opole, omówili wykorzystanie współczesnej nauki w realizacji trudnych wyzwań technicznych związanych z budową obiektów wielkogabarytowych. Natomiast wizyta uczestników zjazdu na placu budowy umożliwiła zapoznanie się z tą znaczącą inwestycją.
Na spotkaniu w Elektrowni Opole Zbigniew Weigner, dyrektor budowy konsorcjum w Polimex Projekt Opole Sp. z o.o., i Witold Mencel, przedstawiciel dyrekcji budowy generalnego wykonawcy, firmy Polimex Projekt Opole Sp. z o.o., przybliżyli szczegóły dotyczące rozbudowy tej elektrowni i umożliwili zwiedzanie placu budowy.
Ważna tematyka bezpośrednio dotycząca wyższych uczelni została zaprezentowana w referatach nawiązujących tematycznie do zmian w procedurze awansów naukowych, w sposobie finansowania nauki oraz w ocenie jednostek naukowych. Prof. Wojciech Radomski przedstawił działania KILiW PAN w sprawie zmian w trybie habilitacji i finansowania nauki. Bardzo ważnym zagadnieniem wpływającym na finansowanie nauki jest ocena parametryczna oraz kategoryzacja jednostek. Zagadnienia te omówiła prof. Barbara Rymsza.
Misją wyższych uczelni dla gospodarki narodowej jest dobre przygotowanie przyszłych inżynierów budownictwa do udziału w procesach inwestycyjnych. Na poprzednim zjeździe dziekanów wydziałów budownictwa w Bydgoszczy w 2014 r. podjęto inicjatywę ankietowania absolwentów wydziałów budownictwa. Wstępna informacja o wnioskach z tej ankietyzacji została przedstawiona podczas zjazdu w Opolu przez prof. Stefanię Grzeszczyk i dr. inż. Józefa Gigla – dziekana i prodziekana ds. dydaktyki Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej.
Zjazd dziekanów uświetnił swoim występem światowej sławy tenor Juliusz Ursyn Niemcewicz.
dr inż. Wiesław Baran
prodziekan ds. współpracy i rozwoju
Wydział Budownictwa Politechniki Opolskiej