Połączenie najlepsze z możliwych – innowacyjna technika w nowoczesnym, ekologicznym wydaniu plus wyważony humanizm.
Tak rekomendował konferencję Zielona Rewitalizacja jej organizator Andrzej Jonas, prezes wydawnictwa The Warsaw Voice. Wystąpienia prelegentów w ramach trzech bloków tematycznych: Od rewitalizacji do certyfikacji, Jakość materiałów budowlanych a zielone budownictwo oraz Zielone biuro, umożliwiły prezentacje praktycznych rozwiązań rewitalizacji obiektów zabytkowych, dworców, kamienic oraz problemów z tym związanych.
Ciąg dalszy konferencji to referat Andrzeja Dobruckiego, prezesa PIIB, na temat jakości materiałów budowlanych, systemów ich oceny i kontroli, a następnie wystąpienia Henryka Kwapisza z Saint-Gobain Polska oraz Mariusza Piszczka z firmy Pfleiderer, omawiających problem wpływu materiałów budowlanych na środowisko i zdrowie człowieka. Zaprezentowane zostały nowoczesne materiały budowlane, które kwalifikują się jako ekologiczne, gdyż spełniają tzw. wymogi środowiskowe, a równocześnie ze względu na wysokie osiągi techniczne oceniane są jako optymalne przy budowie zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych elementów różnych obiektów budowlanych.
Równie ciekawa jak poszczególne prezentacje była dyskusja panelowa, podczas której poruszono problem szeroko pojętej opłacalności stosowania rozwiązań ekologicznych w budownictwie. Kwestia bowiem dotyczy nie tylko samych technicznych rozwiązań, ale też ich kosztów w rozumieniu konieczności zainwestowania określonych pieniędzy, ich zwrotu w określonym czasie oraz dostępu do finansowania takich przedsięwzięć, czyli możliwości skorzystania z preferencyjnych kredytów w bankach.
Wielowątkowość tematyki Zielonej Rewitalizacji, zainteresowanie, jakie budzi na świecie i w naszym kraju, a także oczywista konieczność skierowania coraz większej uwagi na rozwiązania przyjazne dla środowiska wskazują, że podobnych konferencji, spotkań ekspertów i dyskusji powinno odbywać się jak najwięcej.
Barbara Mikulicz-Traczyk