Zawieszenie terminów spraw budowlanych w związku z epidemią spowodowało szereg utrudnień. Prezes PIIB interweniował w Departamencie Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Rozwoju.
Fot. Jürgen Priewe – stock.adobe.com
Zgodnie z art. 15zzs ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 374 z późn. zm.), w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 bieg terminów procesowych i sądowych, m.in. w postępowaniach administracyjnych, nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres. Przyczyniło się to do zawieszenia terminów spraw budowlanych znajdujących się w organach administracji architektoniczno-budowlanej. Zgodnie także z art. 15zzs ust. 11 ww. ustawy zaprzestanie czynności przez sąd, organ lub podmiot, prowadzących odpowiednio postępowanie lub kontrolę w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, nie może być podstawą wywodzenia środków prawnych dotyczących bezczynności, przewlekłości lub naruszenia prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.
Wejście w życie tych przepisów spowodowało wstrzymanie wszystkich spraw znajdujących się w organach administracji architektoniczno-budowlanej, powodując utrudnienie, a niekiedy nawet uniemożliwiając wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę planowanych inwestycji.
PIIB dostrzegając to zagrożenie, 16 kwietnia br. wystąpiła do Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Rozwoju z prośbą o zmianę przepisów w tym zakresie, co spotkało się z przychylną reakcją ministerstwa, które obiecało nowelizację wskazanych przepisów.
29 kwietnia 2020 r. Sejm RP rozpatrywał projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, czyli tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 (druk nr 344). Wśród rządowych autopoprawek znalazła propozycja PIIB dotycząca wykreślenia art. 15 zzr i 15 zzs ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, które przyczyniały się do zawieszenia terminów w sprawach budowlanych.
Sejm RP rozpatruje obecnie przedstawiony projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Zgodnie z projektem, który trafił do Sejmu RP, terminy rozpoczną bieg po upływie 7 dni od wejścia w życie ustawy.
Źródło: PIIB
Czytaj także: Zmiany ustaw w związku z epidemią a budownictwo
Tarcza antykryzysowa 2.0 – zmiany – poradnik