Bezzałogowe statki powietrzne sprzęgnięte z kamerami termowizyjnymi mogą być wykorzystywane do inspekcji budynków, kominów, zbiorników.
Nieruchomości są jednym z najszybciej rozwijających się rynków, nie tylko w dużych miastach, ale także w obszarach wiejskich. Dynamika rozwoju spowodowała, że coraz większą uwagę poświęca się oszczędzaniu energii i pieniędzy zwłaszcza przy dużych inwestycjach. Oprócz licznych kosztów, które muszą zostać przeznaczone na utrzymanie obiektu, bardzo istotne są koszty ogrzewania. Zarówno posiadacze prywatnych domów, jak i firmy będące w posiadaniu licznych biurowców muszą stale kontrolować szczelność dachów i elewacji w celu minimalizacji strat ciepła. Liczne przyczyny powodujące nieszczelności, takie jak niedokładność wykonania czy rozszczelnienia spowodowane wiekiem, powodują znaczne straty finansowe, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Najprostszą metodą badania jest pomiar termowizyjny, czyli badanie odpowiednią kamerą pokazującą temperaturę w poszczególnych miejscach. Wykorzystując tego typu kamery, możemy określić dokładną temperaturę w miejscu łączeń, np. między oknem a framugą. Termowizja jest również najlepszą metodą służącą w ocenie jakości wykonanych prac termomodernizacyjnych budynku. Widoczne na obrazach w podczerwieni ewentualne różnice temperatur mogą zobrazować miejscową nieszczelność lub zawilgocenie. Niestety często wykonanie pomiaru kamerą termowizyjną jest bardzo utrudnione lub niemożliwe ze względu na duże wysokości i niedostępność do poszczególnych elementów obiektu budowlanego.
Innowacyjnym sposobem pomiarów kamerami termowizyjnymi są pomiary z wykorzystaniem dronów. Bezzałogowe statki powietrzne pionowego startu wykorzystujące kamery termowizyjne są w stanie precyzyjnie zdiagnozować dachy oraz elewacje budynków. Jest to metoda pozwalająca na szybką i dokładną kontrolę zarówno całych powierzchni dachowych, jak i powierzchni bocznych. Do tego rodzaju pomiarów zalecane jest użycie kamer radiometrycznych, które pozwalają na odczyt wartości temperatury w dowolnym punkcie zapisanego obrazu w podczerwieni. Sterowanie dronem w okolicy wysokich obiektów wymaga wielogodzinnej praktyki ze względu na zawirowania powietrza wokół budynków. Trzeba również zwrócić uwagę na podział przestrzeni powietrznej w miejscu wykonywania pomiarów. Zgodnie z prawem lot bezałogowym statkiem powietrznym w pewnych obszarach przestrzeni powietrznej należy zgłosić do odpowiednich organów zajmujących się kontrolą ruchu lotniczego. Drony sprzęgnięte z kamerami termowizyjnymi wykorzystywane są również do inspekcji obiektów przemysłowych, takich jak kominy, chłodnie kominowe, wieże ciśnień, zbiorniki oraz rurociągi.
Właściwie wykorzystywane kamery termowizyjne pozwalają na szybką i pewną kontrolę ilości traconego ciepła w budynku na skutek nieszczelności i usterek. Metoda ta nie tylko jest najdokładniejsza, ale i bardzo ekonomiczna. Regularnie prowadzone kontrole pozwalają na oszczędności znacznych środków oraz likwidacje usterek odpowiednio wcześnie.
Piotr Kowalski, Karol Bielecki
trojfazowy.pl