Warunki stosowania formuły zaprojektuj i wybuduj w zamówieniach publicznych oraz wynikające z tego zagrożenia były tematem XVIII konferencji naukowo-technicznej w Ciechocinku.
Problematyka, dobór prelegentów i treść referatów okazały się doskonale wybrane. Szczególnie w tym roku – zakończenia i „niezakończenia” wielkich inwestycji publicznych – kwestie stosowania formuły „zaprojektuj i wybuduj” są wyjątkowo aktualne. Inwestorzy publiczni, prawnicy, wykonawcy robót, projektanci, nadzór budowlany czy też osoby zajmujące się szeroko rozumianą wyceną robót budowlanych – wszyscy uczestnicy procesów inwestycyjnych są żywo zainteresowani proponowanymi tu rozwiązaniami.
Konferencję otworzył Andrzej Górniecki, prezes OWEOB Promocja, głównego organizatora konferencji. Rozpoczęto ją od wygłoszenia referatów przygotowanych przez specjalistów z dziedziny prawa, a zakończono ożywioną dyskusją na temat prawnych, organizacyjnych, technicznych i cenowych aspektów wyboru tej procedury postępowania oraz jej praktycznej realizacji i wymiernych efektów stosowania.
Prelegenci oceniali system „Design & Build” zarówno z punktu widzenia inwestorów publicznych, jak i wykonawców. Wskazywali na pułapki, które wynikają z przekonania o udogodnieniach dla inwestorów, pozornie zwalniających ich z wielu działań przygotowawczych. Przedstawiali trudności związane z kalkulacją kosztów inwestycji oraz negatywne konsekwencje wyboru najtańszej oferty. W dyskusji pojawiały się zarówno głosy odmawiające logicznych przesłanek jej stosowania np. w inwestycjach komunikacyjnych, jak i entuzjastycznie oceniające jej praktyczne efekty.
Konferencję podsumował Janusz Traczyk, wiceprezes OWEOB Promocja, podkreślając celowość jej organizowania. Ankiety, które wypełniali uczestnicy konferencji, pomogą w wyborze tematu przyszłorocznej jej edycji.
Ireneusz Kulągowski
mec. Anna Piecuch