Zamki na odcisk palca

30.04.2012

Biometrię stosuje się do sprawdzania tożsamości osób oraz ich weryfikacji. Zamki biometryczne w ostatnich latach są coraz częściej używane  w budownictwie mieszkaniowym.

Zakład Stolarki Budowlanej CAL we współpracy z firmą iComfort do swojej oferty drzwi drewnianych zewnętrznych wprowadził na początku tego roku zamki biometryczne.

Czesław Suski, ekspert z firmy CAL, wyjaśnia, że zamki biometryczne  mogą być uruchomione na podstawie pomiaru cech fizycznych uprawnionej osoby. Do najpopularniejszych urządzeń należą skanery linii papilarnych, układu naczyń krwionośnych palców,  tęczówki oka czy nawet rozpoznawanie twarzy. Są to urządzenia wygodne w użyciu – każdy użytkownik raz skojarzony z systemem może otwierać zamek bez użycia jakiegokolwiek klucza zewnętrznego.

Detektory (np. skanery linii papilarnych) przechowują wzorce osób uprawnionych do korzystania z zamka. Zeskanowany  przez użytkownika odcisk palca porównywany jest ze zgromadzonymi wzorcami i w przypadku zgodności podawany jest impuls elektryczny do otwarcia drzwi.

Może się zdarzyć, że ktoś zmusza jednego domowników do otwarcia drzwi. Ekspert CAL stwierdził, że producenci przewidzieli taką sytuacje. Jeśli drzwi otwieramy zazwyczaj palcem wskazującym – wówczas możemy zakodować inny palec, np. serdeczny, który odrygluje drzwi jednocześnie uruchamiając powiadomienie o wymuszonym otwarciu do grupy interwencyjnej. Jest to funkcja zwana „cichym alarmem”.

Uwzględniono także przypadek, gdy zamek biometryczny nagle nie zadziała.Większość zamków poza czytnikami biometrycznymi otwiera się również w inny sposób, np. kodem wprowadzanym z klawiatury, kartą kodową i w ostateczności tradycyjnym kluczem.

Bardziej rozwinięte wersje takich zamków zapewniają pełną identyfikację wszystkich użytkowników oraz kontrolę dostępu. Całkowitą nowością jest możliwość wizualizacji stanu otwarcia czy zaryglowania drzwi na zdalnych urządzeniach, w tym w telefonach z systemem operacyjnym android za pomocą sygnału wi-fi. Oznacza to, że w każdym miejscu, w którym mamy dostęp do sieci, możemy sprawdzić, co się  dzieje z naszymi drzwiami, kto i kiedy przyszedł lub możemy zdalnie otworzyć drzwi osobie, która nie ma normalnie uprawnień do ich otwarcia. Rozwiązanie to docenią rodzice, którzy mogą w każdej chwili sprawdzić, czy ich dziecko wróciło już do domu i czy jest bezpieczne.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in