Zakończono modernizację oświetlenia ulicznego w Krakowie

30.12.2015

FBSerwis, polska firma realizująca kompleksowe usługi infrastrukturalne, zakończyła realizację projektu modernizacji oświetlenia ulicznego w Krakowie.

Prace prowadzone przez FBSerwis, firmę założoną przez Budimex SA i Ferrovial Services International Ltd., objęły modernizację 4375 punktów świetlnych, dzięki czemu miasto zaoszczędzi ponad 60% zużywanej rocznie energii elektrycznej. Projekt został zrealizowany w ramach programu „SOWA – Energooszczędne oświetlenie uliczne”, który jest częścią programu System Zielonych Inwestycji. Dzięki temu Kraków otrzymał na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 33,2 mln zł – najwięcej spośród wszystkich beneficjentów programu.

Kraków jako jedyne miasto w Polsce zmodernizowało całą infrastrukturę oświetleniową. W ramach projektu firma FBSerwis zainstalowała 4232 nowe energooszczędne oprawy w technologii LED, ponad 140 km podziemnych kabli, 116 szaf sterowniczych i ponad 4 tysiące słupów oświetleniowych. Ponadto, wyposażyła wszystkie nowe oprawy w nowoczesny system sterowania.

Dużym wyzwaniem dla wykonawcy było zamknięcie projektu w ciągu jednego roku, głównie z uwagi na ogromną ilość zgód i pozwoleń, które należało uzyskać w bardzo krótkim czasie, oraz ze względu na fakt, że prace były prowadzone w mieście, często w ciągach ulicznych o dużym natężeniu ruchu.

 

 

Modernizacja lamp przy krakowskich ulicach poprawiła nie tylko estetykę miasta, ale, co ważniejsze, podniosła poziom bezpieczeństwa jego mieszkańców. Skorodowane i popękane latarnie, liczące kilkadziesiąt lat, stanowiły poważne zagrożenie dla pieszych i kierowców. Były także przyczyną częstych awarii, przez co miasto ponosiło duże straty finansowe.

Zastosowane w projekcie światło LED, w przeciwieństwie do stosowanych do tej pory lamp sodowych, ma przyjazną dla oka białą barwę (4000K), a same oprawy nie emitują szkodliwego promieniowania UV czy podczerwonego. Zapewniają też większą widoczność na drodze i ulicach, a pełną sprawność osiągają od razu po włączeniu. Ponadto, światło LED lepiej oddaje kolory (w tym przypadku współczynnik oddawania barw to Ra>70) i wyraźniej oświetla ludzi, co jest istotne zarówno dla kierowców, jak i osób obsługujących miejski monitoring. Nowe oświetlenie pozwala rozpoznawać twarze osób zarejestrowanych przez kamery monitoringu, co do tej pory było niemal niemożliwe.

Dzięki modernizacji oświetlenia ulicznego, Kraków nie tylko zmniejszy zużycie energii elektrycznej, ale także zredukuje emisję szkodliwych gazów cieplarnianych.

W porównaniu ze standardowymi lampami sodowymi, diody LED są dużo trwalsze, a ich żywotność wynosi ok. 100 000 godzin świecenia. Niższy pobór energii nowo zainstalowanych lamp to niższy poziom zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przy jej produkcji, m.in. dwutlenku węgla, zaliczanego do gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia klimatu.

Zgodnie z audytem Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu Kraków, miasto zaoszczędziło ponad 60 procent energii w stosunku do stanu poprzedniego, co przekłada się na ponad 1,3 mln zł rocznych oszczędności na kosztach zużytej energii elektrycznej. Oszczędności przyniosą także niższe wydatki na eksploatację i konserwację infrastruktury oświetleniowej.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in